Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Wisła przyciąga do siebie coraz więcej turystów zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Fundusze Europejskie starają się jeszcze bardziej zachęcać podróżnych do odwiedzin właśnie w Wiśle. Projekt Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza inicjowany przez Gminę Wisła znacząco podniesienie atrakcyjność turystyczną województwa śląskiego.

Logotypy programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego: od lewej symbol Funduszy Europejskich, flaga Rzeczypospolitej Polski, flaga Unii Europejskiej i znak herbowy Województwa Śląskiego

Tytuł projektu
Beskidzkie Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza

Nazwa beneficjenta
Gmina Wisła

Działanie
Priorytet: VIII. Fundusze Europejskie na infrastrukturę dla mieszkańca
Działanie: 8.7. Kultura i turystyka szczebla regionalnego
Typ: Ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa kulturowego i usług w dziedzinie kultury

Finanse
Wartość projektu: 5 922 036,15 EUR
Dofinansowanie projektu z UE: 4 103 810,35 EUR

Okres realizacji
I 2024 – XII 2025

Kluczowe etapy


Cel projektu

Projekt Beskidzkiego Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza inicjowany przez Gminę Wisła ma na celu znaczące podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu województwa śląskiego.


Zadania w projekcie

1) rozbiórka istniejącego budynku oraz wykonanie projektowanego obiektu w tej samej lokalizacji;

2) utworzenie ekspozycji stałej w Beskidzkim Centrum Narciarstwa im. Adama Małysza w Wiśle, w podziale na następujące strefy tematyczne:

- położenie geograficzne miasta Wisła;

- historia i tradycja regionu;

- historia kariery sportowej Adama Małysza;

- historia narciarstwa zimowego (z uwzględnieniem starych zabytkowych eksponatów), innych sportowców narciarskich z terenu Beskidów zwłaszcza miasta Wisły.

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

  • degradacja budynku planowanego do modernizacji;
  • rosnąca konkurencyjność oferty kulturalnej z rozwiniętych sąsiednich regionów;
  • polepszająca się atrakcyjność turystyczna i wzrastający ruch turystyczny (konieczność inwestowania w infrastrukturę kulturalną uatrakcyjniającą pobyt w regionie);
  • niewystarczający poziom ochrony niematerialnego dorobku kulturowego Niewystarczająco rozwinięta infrastruktura służąca mieszkańcom i turystom.

Co jest planowane do realizacji?

Obiekt zlokalizowany w Parku Kopczyńskiego stanowić będzie nowoczesną i wielofunkcyjną przestrzeń wystawienniczą, gdzie eksponowane będą trofea najwybitniejszych skoczków narciarskich – ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącego z Wisły Adama Małysza, wzbogacone o multimedialne formy prezentacji oraz interaktywne atrakcje dla zwiedzających.

Centrum zostanie stworzone z myślą o społeczności lokalnej i międzynarodowej, z głównym naciskiem na integrację społeczną i edukację. Będzie to miejsce, gdzie odbywać się będą wydarzenia kulturalne, sportowe i turystyczne, a także warsztaty i zajęcia edukacyjne, mające na celu utrwalanie tożsamości regionalnej opartej na historii sportów zimowych. Przewidziano również współpracę z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, włączając w to stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne, aby stworzyć przestrzeń odpowiedzialną społecznie, dostępną dla wszystkich grup społecznych.

Jakie będą główne korzyści projektu?

Funkcjonowanie centrum znacząco przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego, wzrostu gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości w regionie, jak również poprawi jakości oferty kulturalnej i edukacyjnej dla mieszkańców i turystów.

Kto skorzysta na realizacji projektu?

Przewiduje się, że obiekt będzie odwiedzało rocznie co najmniej 12 tys. osób.

Więcej informacji

Strona internetowa projektu

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie


Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś