Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naboru z działania 9.1. Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym - ZIT - spotkanie informacyjne 4 września 2024 r.


Pytanie 1. Prawo do dysponowania nieruchomością, czy wystarczy oświadczenie osoby fizycznej do prawa do dysponowania nieruchomością przez Gminę, czy musi być inny dokument np. umowa dzierżawy, użyczenia itp?

Odpowiedź

Treść wzoru dokumentu pn. INFORMACJA O PRAWIE DYSPONOWANIA NIERUCHOMOŚCIĄ NA CELE REALIZACJI PROJEKTU ORAZ W OKRESIE TRWAŁOŚCI, jaki należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie, została zaczerpnięta z prawa budowlanego (art. 3 pkt 11 wz.art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Tytuł prawny można zatem opierać na prawie własności, użytkowania wieczystego, zarządu (własność Skarbu Państwa lub własność Gminy), ograniczonego prawa rzeczowego (użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka) albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych (wynika on z zawartej umowy, zazwyczaj najmu lub dzierżawy). Oświadczenie osoby fizycznej nie mieści się w ww. katalogu i nie może stanowić tytułu do dysponowania nieruchomością.

Pytanie 2. Czy - gry terenowe/questing, - gry planszowe, - film promujący projekt, - przewodnik turystyczny w formie papierowej/cyfrowej mogą stanowić koszt kwalifikowalny w ramach kosztów bezpośrednich w typie 2 projektu?

Odpowiedź

Koszty kwalifikowane bezpośrednie:
- Gry terenowe – patrz odpowiedź na pyt. nr 3;
- Gry planszowe – TAK, o ile będą, zgodnie z polityką rachunkowości zostaną wciągnięte na majątek jednostki i potraktowane jako środek trwały;
- Przewodnik turystyczny (papierowy) - TAK o ile będzie, zgodnie z polityką rachunkowości zostanie wciągnięty na majątek jednostki i potraktowany jako środek trwały;
- Przewodnik turystyczny (cyfrowy) - TAK, jako rozwiązanie cyfrowe zwiększające i ułatwiające dostępność i zaznajomienie się z projektem.

Pytanie 3. Czy możliwe jest finansowanie i refundowanie etatu przewodnika turystycznego w ramach kosztów bezpośrednich w typie 2 projektu?

Odpowiedź

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, co do zasady finansuje koszty „twarde” tj. ściśle związane z powstałą infrastrukturą (obejmujące fazę inwestycyjną), zatem wszelkie koszty „miękkie” takie jak usługi przewodnickie, gry terenowe, nie będą mogły stanowić przedmiotu wsparcia (czy to w ramach kosztów pośrednich czy bezpośrednich). Zachęca się jednak do wykazywania projektów komplementarnych (np. EFS), które w wyniku powiązania mogą zwiększyć szansę w uzyskaniu dofinansowania oraz w większym stopniu przyczyniać się do realizacji celu działania.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś