Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naboru z działania 7.7. Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej - spotkanie informacyjne 14 czerwca 2024 r.


Pytanie 1. Czy w przypadku zaangażowania personelu w części etatu (w ramach wkładu własnego) trzeba prowadzić karty pracy?

Odpowiedź

Prowadzenie kart pracy nie jest wymagane. Beneficjent powinien dokumentować fakt świadczenia pracy w projekcie przez personel, zgodnie ze swoimi regulacjami.

Pytanie 2. Czy w ramach trwałości projektu wynikającego z zatrudnienia psychologa i koordynatora pieczy zastępczej wystarczające będzie oświadczenie o zapewnieniu gotowości do świadczenia usług po zakończeniu realizacji projektu z racji tego, że ciężko przewidzieć co będzie za 3,4 lata?

Odpowiedź

W przedmiotowym naborze nie ma konieczności zachowania trwałości usług społecznych i tym samym trwałości wynikającej z zatrudnienia psychologa czy też koordynatora pieczy zastępczej. W celu potwierdzenia zrealizowania wskaźnika rezultatu wystarczające będzie wskazane oświadczenie.

Pytanie 3. 
Jaką grupę docelową należy wskazać w przypadku adaptacji lokalu na potrzeby rodzin z pieczy zastępczej?

Odpowiedź

W przypadku takich działań należy wybrać grupę: Osoby pełniące funkcję/kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka lub prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz członkowie ich rodzin. Ważne jest również, aby osoby, które będą zamieszkiwały w zaadaptowanym mieszkaniu były uczestnikami projektu.

Pytanie 4. W ramach projektu planujemy adaptację mieszkania na potrzeby rodzin z pieczy oraz ogromną kampanię na rzecz rodzicielstwa zastępczego. Celem jest pozyskanie nowych rodzin, a jednej z nich chcielibyśmy zaoferować mieszkanie. Wiemy, że w przypadku mieszkań treningowych zakładany okres wsparcia musi wynosić min. połowę realizacji projektu. Czy analogicznie dotyczy ten zapis mieszkania dla rodziny zastępczej? Jakie wskaźniki są wymagane? Czy koszty utrzymania lokalu można w okresie realizacji projektu finansować ze środków projektu.

Odpowiedź

Przede wszystkim należy pamiętać, iż wszystkie działania podejmowane w projekcie muszą wynikać z realnych potrzeb, a więc dostosowanie mieszkania powinno wynikać np. z faktu, iż identyfikuje się rodziny, które nie podejmują roli rodziny zastępczej, ze względu na brak odpowiednich warunków mieszkaniowych lub mogłyby podjąć się opieki nad większą liczbą dzieci, gdyby te warunki im się poprawiły. Po drugie- wykonywane w projekcie remonty muszą służyć uczestnikom projektu, a więc osoby, które zamieszkają w remontowanym lokalu muszą zdążyć otrzymać również inne wsparcie w projekcie (jeśli będzie to nowa rodzina zastępcza musi ona ukończyć kurs i rozpocząć sprawowanie pieczy). Nie określiliśmy natomiast (tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań treningowych), jak długo rodzina ta musi zamieszkiwać w lokalu, w trakcie trwania projektu. W związku z tym, iż mieszkanie musi być przeznaczone dla uczestników projektu należy wykazać wskaźniki, zgodnie z ich definicjami wykazanymi w załączniki nr 2 do Regulaminu wyboru projektów. Jeśli projekt miałby być rozliczany kwotami ryczałtowymi zalecamy sformułowanie wskaźnika własnego rozliczającego przeprowadzoną adaptację.
W zakresie kosztów utrzymania lokalu w okresie realizacji projektu- nie będzie to wydatek kwalifikowalny. Należy w tym zakresie stosować zapisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy.

Pytanie 5. 
Czy zaświadczenie o niezaleganiu składek i podatków obowiązuje w przypadku gdy wnioskodawcą jest Miasto a realizatorem JST? Jeśli tak to jakiego okresu ma zaświadczenie dotyczyć i którego podmiotu (Miasto czy JST)?

Odpowiedź

Przedmiotowe zaświadczenia dotyczą każdej umowy podpisywanej w ramach naboru i muszą odnosić się do wnioskodawcy (powiatu/miasta na prawach powiatu) oraz ewentualnych partnerów. Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne, nie może być starsze niż 1 miesiąc na dzień jego złożenia w ION, a zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach, nie starsze niż 3 miesiące na dzień jego złożenia w ION. Dokumenty te składane są przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.

Pytanie 6. Jakie upoważnienia należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie?

Odpowiedź

Do wniosku o dofinansowanie nie należy dołączać upoważnień.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś