Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naboru z działania 7.6. Ochrona zdrowia - spotkanie informacyjne 10 października 2024 r.


Pytanie 1. Czy w przypadku, gdy mamy kontrakt z NFZ na Hospicjum Domowe możemy wystąpić o dofinansowanie dodatkowych świadczeń nieobjętych kontraktem lub w liczbie świadczeń nieobjętych kontraktem?
1.a. Czy w ramach obecnego Hospicjum możemy obecnym wolontariuszom zaproponować wynagrodzenie?
1.b. Czy w ramach obecnej umowy z NFZ możemy dokupić sprzęt dla Hospicjum? Czy też musi to być inny zakres? 

Odpowiedź

W przypadku posiadania przez Wnioskodawcę umowy z NFZ w zakresie pokrywającym się z projektem, najistotniejsze będzie zapewnienie braku podwójnego finansowania usług w ramach umowy z NFZ i w ramach projektu, zgodnie z zapisami Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Przy takim zapewnieniu można projektować wsparcie dla pacjentów na zasadzie dodatkowych usług (w przypadku pacjentów objętych opieką paliatywną/hospicyjna domową w NFZ) lub na zasadzie zgodności z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, jeśli pacjent nie korzysta ze świadczeń w ramach NFZ (zapewnić wtedy standard usługi zgodnie z Rozporządzeniem i/lub dodatkowe usługi wg potrzeb, zgodnie z zapisami Regulaminu).
Ad. 1 a)
Zatrudnienie personelu musi być zgodne z przepisami prawa krajowego i Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami Regulaminu: „Personel projektu stanowią osoby zaangażowane do realizacji zadań lub czynności w ramach projektu na podstawie stosunku pracy i wolontariusze wykonujący świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571)”. Istnieje więc możliwość angażowania wolontariuszy do działań projektowych. Nieodpłatna pracy wykonywana przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie może stanowić wkład niepieniężny w projekcie, jeżeli możliwość taka wynika z przepisów prawa oraz zostanie to ujęte w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie projektu.
Ad. 1 b)
W ramach projektu możliwy jest zakup sprzętu niezbędnego do realizacji wsparcia, którego poniesienie uzasadnia wsparcie procesu deinstytucjonalizacji opieki paliatywno – hospicyjnej.

Pytanie 2.
Czy podmiot leczniczy będący Wnioskodawcą powinien zarejestrować w księdze rejestrowej RPWDL komórkę organizacyjną z zakresu opieki długoterminowej domowej? Czy będzie to weryfikowane czy tylko sam fakt rejestracji podmiotu leczniczego?

Odpowiedź

Na etapie oceny weryfikowane będzie czy „Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych na terenie województwa śląskiego”, zgodnie z brzmieniem kryterium. Fakt rejestracji komórki organizacyjnej z zakresu opieki długoterminowej domowej nie będzie weryfikowany w trakcie oceny kryterium, jednak ostateczne decyzje w zakresie zgodności procedur z prawem krajowym spoczywają w gestii podmiotu leczniczego.

Pytanie 3.  Czy prezentowany program można wykorzystać w POZ lub AOS?

Odpowiedź

Wnioskodawca powinien spełnić warunki sekcji 1.3 Regulaminu naboru „Kto może ubiegać się o dofinansowanie - typy wnioskodawcy” , a także spełnić kryteria wyboru projektów (Załącznik nr 1 do Regulaminu),w tym w szczególności dot. Wnioskodawcy: „Wnioskodawca prowadzi działalność leczniczą polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych na terenie województwa śląskiego.”

Pytanie 4. Czy jeżeli Wnioskodawca zleci prowadzenie szkoleń w projekcie firmie szkoleniowej zewnętrznej czy firma ta musi spełnić standard szkoleniowy?

Odpowiedź

Firma szkoleniowa, której Wnioskodawca zleci prowadzenie szkoleń w projekcie musi gwarantować spełnienie standardu szkoleniowego, o którym mowa w Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Pytanie 5.
Czy możemy wspierać opiekunów faktycznych w innym zakresie niż wsparcie szkoleniowe, edukacyjne czy psychologiczne?

Odpowiedź

W przedmiotowym naborze wsparcie opiekunów faktycznych odbywa się w zakresie niezbędnym do opieki nad osobą starszą, kwalifikująca się do opieki długoterminowej/paliatywnej/hospicyjnej domowej m.in. w zakresie informacji i doradztwa, prawidłowego udzielania codziennej opieki, wsparcia psychologicznego. Nie ma możliwości np. świadczenia usług zdrowotnych dla opiekunów faktycznych.

Pytanie 6. Opieka paliatywna/hospicyjna czy możemy w projekcie wspierać osobę objętą opieką domową w NFZ? Poprzez zakup wyłączenie sprzętu? Osoba ta nie będzie uczestnikiem projektu, chcemy dla niej zakupić jedynie potrzebny sprzęt.

Odpowiedź

Osoba, która jest objęta świadczeniem w ramach NFZ (hospicjum domowe), aby mogła skorzystać ze sprzętu musi w projekcie otrzymać przynajmniej jedną usługę zdrowotną (taką, która nie jest gwarantowana w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej np. opiekun medyczny) i wówczas – jako uczestnik projektu - może korzystać z wypożyczalni sprzętu utworzonej lub rozszerzonej w ramach projektu.

Pytanie 7. Czy pacjenci mogą być objęci wsparciem w projekcie, jeśli nie są objęci opieką w NFZ?

Odpowiedź

Pacjenci, którzy nie korzystają z tożsamego wsparcia w ramach świadczeń gwarantowanych z NFZ mogą w pełni korzystać ze wsparcia w projekcie, które musi być zaplanowane zgodnie z założeniami naboru opisanymi w Regulaminie wyboru projektów.

Pytanie 8.
Kadra w projekcie musi być inna niż NFZ?

Odpowiedź

Co do zasady możliwe jest angażowanie do działań projektowych kadry, która świadczy usługi zdrowotne w ramach NFZ. Jednakże należy pamiętać, iż zasady angażowania personelu do projektu określa podrozdział 2.3.8 Personel projektu, a także podrozdział 3.8 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Istotny jest brak podwójnego finansowania świadczeń tj. zakaz rozliczania tej samej usługi dla tego samego pacjenta w dwóch źródłach finansowania (np. finansowanie w projekcie i w ramach NFZ).
Wydatki związane z wynagrodzeniem personelu projektu są ponoszone zgodnie z przepisami krajowymi, w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465 z późn. zm.)

Pytanie 9. Czy wynagrodzenie personelu medycznego można zaplanować w wydatkach uwzględniając inflację?

Odpowiedź

Planowane w budżecie projektu stawki/koszty nie mogą uwzględniać inflacji. Stawki wynagrodzeń muszą wynikać z przepisów obowiązującego prawa lub zostać oszacowane na podstawie stawek rynkowych (w opisie wydatku należy opisać w jaki sposób dokonano szacowania). Zmiany związane np. ze wzrostem wynagrodzeń lub zmianą przepisów prawa w tym zakresie można zgłaszać na etapie realizacji projektu.

Pytanie 10.
Jakie kwalifikacje powinna posiadać pielęgniarka opieki długoterminowej domowej?

Odpowiedź

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 pielęgniarska opieka długoterminowa domowa realizowana jest przez pielęgniarkę z ukończoną specjalizacją, kursem kwalifikacyjnym lub kursem specjalistycznym lub w trakcie tych specjalizacji lub kursów:
1) w dziedzinie opieki długoterminowej lub
2) w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, lub
3) w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego, lub
4) w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, lub
5) w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowego, lub
6) w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego, lub
7) w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego, lub
8) w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, lub
9) w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, lub
10) specjalistycznych w zakresie opieki paliatywnej, lub w trakcie odbywania tych kursów.

Pytanie 11.
Czy wsparcie opiekunów faktycznych np. w postaci psychologa może się odbywać poza jego domem?

Odpowiedź

W przypadku opiekunów faktycznych wsparcie nie musi być udzielane wyłącznie w domu. Rekomendujemy elastyczność w zakresie wsparcia opiekunów faktycznych i uwzględnianie ich potrzeb podczas organizacji szkoleń, spotkań z psychologiem.

Pytanie 12. Czy zakup sprzętu na potrzeby funkcjonowania wypożyczalni będzie cross-financingiem?

Odpowiedź

W Regulaminie naboru w podrozdziale 2.3.6 Cross financing punkt 4 określono zasady klasyfikacji wydatków w ramach cross-financingu w projektach EFS+ oraz wyjątki od jej stosowania w zakresie zakupu mebli, sprzętu i pojazdów. Tym samym, zgodnie z Regulaminem wyboru projektów sprzęt zakupiony na potrzeby wypożyczalni sprzętu w projekcie, którego przeznaczeniem jest wypożyczenie uczestnikom projektu nie będzie stanowił wydatków w ramach cross-financingu (przesłanka: zakupy te są konieczne dla osiągniecia celów projektu), ale przenośne sprzęty zakupione dla personelu projektu, będą wydatkiem w ramach kategorii limitowanej cross-financing.
Uwaga: Każdorazowo – w opisie wydatku należy pamiętać o wskazaniu przesłanki z Wytycznych kwalifikowalności na podstawie której nie oznaczono sprzętów/mebli/pojazdów jako cross-financing oraz uzasadnieniu jej.

Pytanie 13. Czy jeśli zatrudniamy kadrę do projektu, będzie to osoba zatrudniona na umowę o pracę na cały etat to czy możliwe jest w projekcie sfinansowanie doposażenia jego stanowiska pracy?

Odpowiedź

W przypadku zatrudnienia kadry w projekcie na umowę o pracę jest możliwość doposażenia stanowiska pracy.

Pytanie 14. Kto w projekcie może skorzystać z opieki paliatywnej/hospicyjnej świadczonej w warunkach domowych?

Odpowiedź

Zgodnie z Regulaminem naboru podrozdział 1.6 Kto skorzysta na realizacji projektu: Osoby starsze kwalifikujące się do objęcia opieką paliatywną/ hospicyjną Potwierdzenie kwalifikowalności uczestnika: skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinnego, onkologa lub innego specjalisty) lub od lekarza przy wypisie ze szpitala. Dokument musi zawierać datę urodzenia uczestnika.

Pytanie 15. 
Czy pacjent w opiece długoterminowej/paliatywnej/hospicyjnej domowej może być dowożony na rehabilitację - usługa door to door? 

Odpowiedź

W przedmiotowym naborze wsparcie realizowane jest co do zasady w domu pacjenta – celem jest wsparcie deinstytucjonalizacji opieki długoterminowej, hospicyjnej i paliatywnej dla osób starszych. Oznacza to, że usługa transportu door to door jest w projektach usługą uzupełniającą, którą można zapewnić uczestnikom w uzasadnionych przypadkach, ale nie stanowi podstawy działań projektowych. Jeśli w ramach projektu świadczone są usługi rehabilitacyjne dla pacjenta – powinny być one świadczone w jego domu, nie ma możliwości dowożenia pacjenta do placówki, gdzie odbywa się rehabilitacja. Jednak jeśli pacjent o ograniczonej mobilności musi załatwić np. sprawę urzędową lub nie ma innej możliwości dojechania na badanie zlecone przez innego lekarza – wówczas można uruchomić usługę transportu door to door w projekcie.

Pytanie 16. Czy w ramach projektu można zaplanować prace remontowe i doposażyć placówkę?

Odpowiedź

W ramach przedmiotowego naboru nie są dozwolone prace remontowe oraz doposażenie placówek. Co do zasady wsparcie realizowane jest w domu pacjenta. Możliwy jest przypadek, w którym uzasadniona zostanie konieczność dostosowania pomieszczenia/budynku np. sali szkoleniowej dla potrzeby przeprowadzenia szkoleń czy wsparcia psychologicznego dla opiekunów faktycznych – niemniej jednak taki wydatek powinien zostać zaklasyfikowany jako „wydatek na dostępność” oraz wydatek w ramach cross – financingu, a to z kolei wiąże się z zapewnieniem trwałości zgodnie z Regulaminem.

Pytanie 17. Czy w ramach projektu można zaplanować zakup pojazdu używanego, który będzie przeznaczony dla personelu, który dojeżdżać będzie do uczestnika projektu do domu?

Odpowiedź

W ramach projektu EFS+ nie wyklucza się możliwości zakupu pojazdu, o ile będzie to wydatek racjonalny, efektywny i uzasadniony logiką projektową. Będzie to przedmiotem analizy na etapie oceny projektu. Należy mieć na uwadze zapisy Wytycznych kwalifikowalności, zwłaszcza w zakresie zapisów dot. zakazu podwójnego finansowania w kontekście zakupu pojazdu używanego: „Niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków. Podwójne finansowanie oznacza w szczególności: (…) rozliczenie zakupu używanego środka trwałego, który był uprzednio współfinansowany z udziałem środków UE.”
Jednakże, ponieważ założenia niniejszego naboru wskazują, że wsparcie uczestników ma odbywać się w ich domu, ION nie rekomenduje takiego wydatku w projekcie. Regulamin określa, że w przypadku osób świadczących usługi w projekcie, niebędących personelem projektu, koszty dojazdu do pacjenta muszą być uwzględnione w stawce. Dojazd personelu projektu do uczestników może zostać zaplanowany w sposób zgodny z Kodeksem pracy.

Pytanie 18.
Czy w projekcie można zaplanować szkolenie podnoszące kwalifikacje kadry?

Odpowiedź

W projekcie EFS+ można zaplanować wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji kadry, czyli wsparcie szkoleniowe, ale tylko dla kadry, która udziela w projekcie wsparcia uczestnikowi. Należy mieć na uwadze, że szkolenie dla personelu może zostać zaplanowane w projekcie, gdy jest ono niezbędne do zrealizowania całości zaplanowanego wsparcia w projekcie.

Pytanie 19. Czy we wniosku musi znaleźć się zapis dotyczący nie zastępowania środków z NFZ? 

Odpowiedź

W przypadku posiadania przez Wnioskodawcę umowy z NFZ w zakresie pokrywającym się z projektem EFS+ rekomenduje się, aby w części E. Wniosku dotyczącym zadań zadeklarować, że wsparcie w ramach projektu:
1. Nie spowoduje zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług przez Wnioskodawcę, poprzez zastąpienie środkami projektu dotychczasowego finansowania usług , oraz
2. Nie powoduje podwójnego finansowania usług w ramach umowy z NFZ i w ramach projektu EFS+.

Pytanie 20. Jaki dokument kwalifikuje uczestnika, który będzie objęty pielęgniarską opieką długoterminową?  

Odpowiedź

Potwierdzenie kwalifikowalności uczestnika: skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do którego załączona jest karta oceny pacjenta do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową (skala Barthel). Dokument musi zawierać datę urodzenia uczestnika. W przypadku uczestników, którzy korzystają z pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej w ramach NFZ a w projekcie obejmowani są wsparciem dodatkowym, dopuszcza się zaświadczenie od lekarza potwierdzające korzystanie ze wsparcia w ramach NFZ oraz wiek pacjenta.

Pytanie 21.
Czy można w projekcie zaplanować koszty transportu uczestników np. do fryzjera?  

Odpowiedź

Należy mieć na uwadze, iż ze względu na stan zdrowia pacjentów oraz ideę deinstytucjonalizacji usług – wsparcie powinno być realizowane w domu uczestnika, jeśli jest to możliwe. Uzupełniająco można w projekcie zaplanować usługę transportu door to door dla osób z ograniczoną mobilnością.

Pytanie 22. Czy w projekcie kwalifikować koszty związane z dostosowaniem mieszkań uczestników np. uchwyt nad wanną?  

Odpowiedź

Z uwagi na specyfikę wsparcia zaplanowanego w przedmiotowym naborze – wsparcie realizowane w domu uczestnika - nie ma możliwości finansowania kosztów związanych z ingerencją w infrastrukturę lub prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości. Nie jest też możliwe finansowanie wydatków na adaptację czy prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji. Drobne prace w domu pacjenta, ułatwiające jego funkcjonowanie w środowisku domowym są dopuszczalne przy odpowiednim uzasadnieniu, z uwzględnieniem warunków wskazanych powyżej.

Pytanie 23.
Na czym polega zgodność działań w projekcie z Rozporządzeniami: sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej?

Odpowiedź

Zgodność działań w projekcie ze wskazanymi Rozporządzeniami obowiązuje w zakresie świadczenia usługi w ramach projektu EFS+.

Pytanie 24. Czy w projekcie można sfinansować badanie diagnostyczne dla uczestnika?

Odpowiedź

W ramach typu 1 nie ma możliwości finansowania badań diagnostycznych uczestników. Rekomenduje się współpracę z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej na zasadzie informowania o konieczności badań diagnostycznych uczestnika projektu.W ramach typu 2 jest możliwość finansowania badań diagnostycznych zleconych przez lekarza zatrudnionego w hospicjum domowym – dotyczy uczestników projektu, którzy nie korzystają ze świadczeń w ramach NFZ w tym zakresie a działania zaplanowane dla nich w projekcie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Pytanie 25. Kogo należy wliczać do wskaźnika „Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie”?

Odpowiedź

Należy postępować zgodnie z definicją wskaźnika a także przedstawionymi przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnieniami:

„W przypadku, gdy opiekun faktyczny skorzystał ze wsparcia, które można zaliczyć do usług świadczonych w społeczności lokalnej zgodnie z ich definicją, można go zaliczyć zarówno do wskaźnika Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie, jak i do wskaźnika Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie.

Ważne jest natomiast, żeby w przypadku usług, które wspierają zarówno opiekunów faktycznych, jak i osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (np. opieka wytchnieniowa), we wskaźniku Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie wykazywać tylko jedną z tych osób. Należy zatem zdecydować, w zależności od zapisów projektu i sposobu organizacji opieki, która z osób będzie wliczana.

W przypadku prowadzonego przez Państwa naboru (nr FESL.07.06-IZ.01-155/24), opiekunowie faktyczni są jedną z grup docelowych i wsparcie dla nich zostało wprost zapisane w kryterium. W związku z tym, jeśli skorzystają z usług, wliczanie ich do wskaźnika Liczba osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej w programie jest możliwe, na podstawie indywidualnej analizy i oceny.”

Pytanie 26. Czy w przypadku zaplanowania w projekcie szkolenia dla kadry w zakresie zapobiegania dyskryminacji i przemocy ze względu na cechy prawnie chronione – dodatkowe punkty zostaną przyznane zarówno w ramach kryterium dodatkowego: W projekcie zaplanowano działania podnoszące kompetencje kadr opieki długoterminowej lub paliatywnej, lub hospicyjnej w zakresie zapobiegania dyskryminacji i przemocy ze względu na cechy prawnie chronione jak i kryterium Projekt zakłada - jako element projektu – działania podnoszące kompetencje kadr opieki długoterminowej lub paliatywnej, lub hospicyjnej?

Odpowiedź

W przypadku zaplanowania szkoleń dla kadry w zakresie zapobiegania dyskryminacji i przemocy ze względu na cechy prawnie chronione – dodatkowe punkty zostaną  przyznane w ramach kryterium dodatkowego: W projekcie zaplanowano działania podnoszące kompetencje kadr opieki długoterminowej lub paliatywnej, lub hospicyjnej w zakresie zapobiegania dyskryminacji i przemocy ze względu na cechy prawnie chronione.

W przypadku zaplanowania innych szkoleń podnoszących kompetencje kadr opieki długoterminowej lub paliatywnej, lub hospicyjnej (innych niż w zakresie zapobiegania dyskryminacji i przemocy ze względu na cechy prawnie chronione) – dodatkowe punkty zostaną przyznane w ramach kryterium: Projekt zakłada - jako element projektu – działania podnoszące kompetencje kadr opieki długoterminowej lub paliatywnej, lub hospicyjnej. Powyższe wsparcie jest możliwe wyłącznie jako element projektu tj.  gdy jest ono niezbędne do zrealizowania całości zaplanowanej interwencji (projektu).

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś