Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naborów z działania 3.1. oraz 3.2. - spotkanie informacyjne 10 kwietnia 2024 r.


Pytanie 1. W związku z nowymi regulacjami dotyczącymi pomocy de minimis i możliwością uzyskania limitu de minimis dla każdej jednostki organizacyjnej gminy osobno (np. szkoły, zarządy dróg itd.) - proszę o informację w jaki sposób będzie sprawdzany limit pomocy w systemie SUDOP dla poszczególnych jednostek organizacyjnych, skoro obecnie obowiązuje NIP dla Miasta/Gminy, który agreguje automatycznie wszystkie jednostki miasta.

Odpowiedź

Limit pomocy de minimis udzielanej na poszczególne jednostki organizacyjne weryfikowany będzie odrębnie, na podstawie oświadczenia danej jednostki o otrzymanej/braku otrzymania pomocy de minimis, formularza pomocy de minimis dotyczącego tej jednostki oraz pomocniczo w oparciu o system SUDOP (wskazując NIP jednostki).

Jednocześnie informuję o wejściu w życie nowego Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. z 2024 r. poz. 598).

Pytanie 2. Czy koszty pośrednie muszą być na poziomie 7% kosztów wydatków kwalifikowanych?

Odpowiedź

Zasady ich rozliczania określają dwa dokumenty:
I. Przewodnik dla beneficjentów (sekcja 8.2. koszty pośrednie)
II. Regulamin wyboru projektów (rozdział 2.3 Kwalifikowalność wydatków) Zgodnie z Regulaminem, Wnioskodawca zobowiązany jest do wykazania kosztów pośrednich w projekcie, niezależnie od jego całkowitego kosztu, chyba, że z innych przepisów wynika co innego.

Możliwe jest jednak dofinansowanie kosztów pośrednich do maksymalnej wysokości 85% lub zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis [1].

Oznacza to, że w formularzu wniosku w polu E.1.2. "Zadanie w projekcie - koszty pośrednie" należy wykazać je z domyślną stawką 7%. Wnioskodawca ma jednak możliwość samodzielnie określić poziom dofinansowania kosztów pośrednich, nie wyższy jednak niż 85% w polu E.3.2. Stawki ryczałtowe - Koszty pośrednie.

Należy zaznaczyć, że w projektach, w których udzielana jest pomoc publiczna na podstawie Rozporządzenia (WE) NR 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego, koszty pośrednie nie stanowią wydatku kwalifikowalnego dla operatora.

[1] Jeżeli projekt podlega zasadom pomocy publicznej, możliwość kwalifikowania wydatków pośrednich musi wynikać również z właściwych dla Ciebie przepisów stanowiących podstawę udzielenia pomocy publicznej. Jeżeli na ich podstawie nie masz możliwości kwalifikowania kosztów pośrednich, wykorzystaj do tego celu dostępny limit w ramach pomocy de minimis.
Jeżeli dostępny limit pomocy de minimis nie pozwala objąć maksymalnym dofinansowaniem kosztów pośrednich, w polu „Dofinansowanie” należy wpisać niższą kwotę – odpowiednią do posiadanego wolnego limitu.

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś