Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Pytania dotyczące naboru nr 159/24 i 160/24 z działania 2.12 Gospodarka odpadami komunalnymi


Pytanie 1. Czy jest możliwość zakupu nieruchomości przez przedsiębiorcę pod dany projekt?

Odpowiedź

Kwestię zakupu nieruchomości regulują Wytyczne dotyczące kwalifikowalności 2021-2027 - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej dostępne pod adresem: WYTYCZNE DOTYCZĄCE KWALIFIKOWALNOŚCI 2021-2027 (podrozdział 3.4).

Pytanie 2. Czy można sfinansować zakup środków trwałych typu kontenery, hale magazynowe, samochody specjalne typu hakowce bramowce. 

Odpowiedź

Zgodnie z Przewodnikiem dla Beneficjentów:

1. kontenery – jeżeli miałyby stanowić wyposażenie PSZOK to mogą zostać uznane za kwalifikowalne w ramach kategorii określonej w ww. Przewodniku tj.: „budowa/rozbudowa/modernizacja i/lub wyposażenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych wraz z punktami napraw i przygotowania do ponownego użycia”

2. hale magazynowe – zakup nieruchomości regulują Wytyczne dotyczące kwalifikowalności 2021-2027 - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej dostępne pod adresem: WYTYCZNE DOTYCZĄCE KWALIFIKOWALNOŚCI 2021-2027 (podrozdział 3.4).

3. samochody specjalne typu hakowce, bramowce – w Przewodniku dla Beneficjentów określono, iż za kwalifikowalne można uznać: „zakup urządzeń/ pojazdów służących do zachowania czystości i do pracy na terenie PSZOK/ terenie Instalacji do zagospodarowania odpadów, z wyłączeniem pojazdów specjalnych typu śmieciarka (koszty niekwalifikowalne)”. W związku z powyższym kluczowa jest informacja czy urządzenia typu hakowce/bramowce będą służyły wyłącznie jako urządzenie wewnętrzne obsługujące PSZOK czy służyć będą zbiórce odpadów i przewożeniu odpadów od mieszkańca do PSZOK bądź z PSZOK do instalacji? Dodatkowo informujemy o zakazie wspierania pojazdów zasilanych paliwami kopalnymi.

Pytanie 3. Planuję zrealizować inwestycję polegającą na zakupie urządzeń / automatów umożliwiających zbieranie i segregację odpadów opakowaniowych, w tym butelek PET, puszek aluminiowych czy szklanych butelek, które rozmieszczę w prowadzonych placówkach handlowych (sklepach spożywczych). Bardzo proszę o informację czy tego typu inwestycja wpisuje się w typ inwestycji, o którym mowa w regulaminie w pkt. 1.4, to jest Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)?

Odpowiedź

W zakresie działania 2.12  wspierane będą inwestycje związane z PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zgodnie z warunkiem SZOP „Wsparcie uzyskają projekty związane z budową/rozbudową/modernizacją punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych jako samodzielnego typu inwestycji (przedsięwzięcia)”. Brak jest możliwości wsparcia przedsięwzięcia polegającego wyłącznie na zakupie butelkomatów/urządzeń/automatów.

Pytanie 4. W ramach modernizacji/rozbudowy istniejącego PSZOK chcielibyśmy nabyć m.in. pojazd hakowy niezbędny do funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki, umożliwiający obsługę (załadunek odpadów, przewóz do instalacji, rozładunek) różnego rodzaju kontenerów znajdujących się na wyposażeniu PSZOK mechanizmem dźwigowym.  Kontenery znajdujące się w PSZOK są przystosowane do transportu hakowego i jest to jedyny sposób na przeniesienie odpadów z miejsca w którym zostały zebrane do odbiorcy. Pojazd hakowy nie będzie służył do zbierania odpadów komunalnych od mieszkańców, a zatem nie będzie pełnił funkcji „śmieciarki”. Jest to pojazd specjalistyczny przeznaczony do podnoszenia kontenerów znajdujących się w PSZOK, w celu organizacji przestrzeni w Punkcie Selektywnej Zbiórki, przemieszczania kontenerów oraz ich opróżniania, tym samym zwiększenia wydajności PSZOK. PSZOK, który wymaga modernizacji znajduje się na terenie instalacji przetwarzania odpadów, pod tym samym adresem. Pojazd będzie pracował na terenie PSZOK, na potrzeby PSZOK. Jako, że z informacji uzyskanych od Państwa wynika, że warunkiem kwalifikowalności będzie spełnienie kryterium „bezemisyjności” dlatego planowany do zakupu w ramach przedsięwzięcia pojazd będzie pojazdem elektrycznym.

Odpowiedź

Warunki umożliwiające uznanie takiego wydatku za kwalifikowalny tj.:
- pojazd będzie wykorzystywany jedynie do obsługi wewnętrznej PSZOK,
- pojazd będzie bezemisyjny (w związku z zakazem wspierania przez środki UE urządzeń/pojazdów zasilanych paliwami kopalnymi)
- pojazd nie będzie wykorzystywany w charakterze śmieciarki tj. nie będzie służył do transportu odpadów poza PSZOK oraz nie będzie odbierał odpadów od mieszkańców,
wydają się być spełnione, choć oczywiście podstawą do dokonania takiej oceny będzie złożony wniosek wraz z załącznikami.

Pytanie 5. Czy w ramach rozbudowy/modernizacji PSZOK istnieje możliwość sfinansowania zakupu komputera (laptop lub komputer stacjonarny oraz drukarka) wraz z oprogramowaniem/modułem połączonym z systemem/modułem w Urzędzie Gminy, aby nie wypełniać kart przyjęcia odpadów ręcznie tylko on-line? Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu zarówno pracownikowi PSZOK jak i pracownikowi w Urzędzie Gminy. Zaoszczędzony zostanie również papier.

Czy w ramach rozbudowy/modernizacji PSZOK istnieje możliwość sfinansowania projektu oraz druku „karty PSZOK” w wersji fizycznej (wielkości dowodu osobistego) oraz cyfrowej dla mieszkańców? Karta ta umożliwi weryfikację czy dana osoba jest mieszkańcem Gminy i czy może korzystać z PSZOK’u oraz pozwoli zweryfikować czy dana osoba nie przekroczyła limitów na frakcje odpadów, które są objęte ewentualnymi limitami.

Odpowiedź

Istnieje możliwość uznania powyższego zakresu prac jako kosztów kwalifikowalnych w ramach wydatków bezpośrednich, jednakże należy we wniosku opisać i uzasadnić, w jaki sposób wydatki te służyć będą realizacji celu działania jakim jest wyposażenie/modernizacja PSZOK.

Pytanie 6. Czy zamontowanie na terenie Gminy kilku niedużych punktów odbioru odpadów na drobne frakcje (np. żarówki, baterie, drobny sprzęt AGD/RTV, itp.), które będą regularnie odbierane można potraktować jako forma mobilnego PSZOK, za którą w kryterium merytorycznym specyficznym „Dostępność PSZOK” można otrzymać 1 dodatkowy punkt? Punkt taki jest estetycznie wykonany i mógłby również zawierać treści edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami.

Odpowiedź

Powyższe wydatki można uznać za kwalifikowalne w ramach kosztu związanego z kampanią edukacyjną mającą na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami. Mając na uwadze charakter takich kontenerów trudno będzie uznać je jako formę mobilnego PSZOK oraz przyznania dodatkowego punktu. Dodatkowo zwracam uwagę, że sfinansowane ze środków UE sprzęty/kontenery nie mogą służyć jako powierzchnia reklamowa.

Pytanie 7. Czy koszty pośrednie są kwalifikowalne w ramach działania PSZOK, jeśli projekt został objęty pomocą publiczną?

Odpowiedź

W przypadku, gdy projekt dot. PSZOK został objęty zasadami pomocy publicznej i/lub pomocy de mininis w kosztach bezpośrednich (część E.3.1 wniosku), to koszty pośrednie są kwalifikowane, jednak należy objąć je pomocą de mininis. 

Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy o dofinansowanie ubiega się operator wykonujący usługi w ogólnym interesie gospodarczym, który wnioskuje o pomoc publiczną w oparciu o Decyzję Komisji z 20 grudnia 2011 r. w sprawie stosowania artykuł 106 ustęp 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych przyznawanej przedsiębiorcom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym. W takim wypadku rozliczanie kosztów pośrednich za pomocą stawki ryczałtowej, nie jest możliwe. W rekompensatę/wynagrodzenie wliczone są poniesione koszty i wynagrodzenie, w tym koszty pośrednie rozumiane jako koszty administracyjne związane z obsługą projektu, więc rozliczenie kosztów pośrednich stanowiłoby ich podwójne finansowanie.

Pytanie 8. Załącznik nr 2 do Regulaminu wyboru projektów prezentuje wskaźniki dla Działania 2.12 - Gospodarka odpadami komunalnymi. Które z ujętych w załączniku wskaźników są właściwe dla typu projektu 2. dot. wsparcia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK)?

Odpowiedź

Zgodnie załącznikiem nr 2 do Regulaminu w pierwszej kolejności należy zapoznać się ze wszystkimi wskaźnikami przypisanymi do działania, w którym projekt będzie realizowany. Następnie należy dobrać do projektu odpowiednie oraz określić ich wartości docelowe, czyli te które, dzięki realizacji inwestycji, zostaną osiągnięte. W przypadku wsparcia PSZOK adekwatnymi wskaźnikami wydają się być:

1. Wskaźniki rezultatu:
- Liczba osób objętych selektywnym zbieraniem odpadów komunalnych
- Liczba przedsięwzięć proekologicznych
- Masa przedmiotów przekazanych do Punktów Napraw i Ponownego Użycia (w przypadku realizacji komponentu dot. utworzenia w ramach PSZOK punktu napraw i ponownego użycia)
-
Miejsca pracy utworzone we wspieranych jednostkach (jeśli przewiduje się utworzenie nowego stanowiska pracy)
-
Odpady zbierane selektywnie
- Wartość inwestycji prywatnych uzupełniających wsparcie publiczne – dotacje

Wskaźniki Liczba osób objętych systemem zagospodarowania odpadów, Masa odpadów zagospodarowana w procesach innych niż recykling, Moc przerobowa zakładu zagospodarowania odpadów, Odpady poddane recyklingowi, Odpady wykorzystywane jako surowce będą mogły być właściwymi do wykazania w przypadku realizacji typu 1. projektu Budowa/rozwój/modernizacja zakładów odzysku i unieszkodliwiania odpadów – będącego przedmiotem odrębnego naboru.

2. Wskaźniki produktu:
-
Inwestycje w obiekty do selektywnego zbierania odpadów
- Liczba przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie w zakresie transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju (w przypadku, gdy beneficjentem projektu będzie przedsiębiorca /duży lub MŚP/ który będzie realizował w ramach projektu przedsięwzięcie/a proekologiczne)
-
Liczba przeprowadzonych kampanii informacyjno-edukacyjnych kształtujących świadomość ekologiczną
- Liczba utworzonych Punktów Napraw i Ponownego Użycia (w przypadku realizacji komponentu dot. utworzenia w ramach PSZOK punktu napraw i ponownego użycia)
-
Liczba wspartych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK)
- Odpady przygotowane do ponownego użycia (w przypadku realizacji komponentu dot. utworzenia w ramach PSZOK punktu napraw i ponownego użycia)Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS) (jeśli dotyczy)
-
Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS) (jeśli zastosowano)

Wskaźniki: Dodatkowe zdolności w zakresie recyklingu odpadów, Liczba doposażonych zakładów zagospodarowania odpadów, Liczba przebudowanych zakładów zagospodarowania odpadów, Liczba wspartych instalacji w zakresie ograniczania ilości odpadów powstających w procesach produkcyjnych, Liczba wybudowanych zakładów zagospodarowania odpadów, Liczba wspartych inwestycji w zakresie zagospodarowania odpadów w procesach innych niż recykling, Masa unieszkodliwionych odpadów niebezpiecznych  będą mogły być właściwymi do wykazania w przypadku realizacji typu 1. projektu Budowa/rozwój/modernizacja zakładów odzysku i unieszkodliwiania odpadów – będącego przedmiotem odrębnego naboru.

Pytanie 9. Czy możliwym jest przedłożenie jako dokumentu poświadczającego dysponowanie nieruchomością umowy dzierżawy zawartej z właścicielem terenu na okres 1 roku, a następnie odnawianej co 1 rok? Czy koniecznym jest przedłożenie umowy dzierżawy obejmującej cały okres realizacji i trwałości projektu? Wnioskodawcą jest zakład komunalny ze 100% udziałem gminy – właściciela terenu.

Odpowiedź

Przedłożenie oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością jest niezbędne na etapie złożenia wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie, podpisując umowę o dofinansowanie beneficjent potwierdza, że posiada prawo do dysponowania nieruchomością będącą przedmiotem projektu na cele realizacji oraz w okresie trwałości. IZ FE SL ma prawo wezwać beneficjenta do przedstawienia dokumentu potwierdzającego ten fakt.

Pytanie 10. Czy możliwym jest dofinansowanie zakupu kontenerów w postaci kolorowych dzwonków osiedlowych bądź ich rozwinięcie w postaci zastosowania inteligentnych/innowacyjnych rozwiązań typu RFID (Radio Frequency Identification)?

Odpowiedź

W ramach przedsięwzięcia nie są kwalifikowane zakupy osiedlowych kontenerów/koszy/dzwonków gdyż nie stanowią wyposażenia PSZOK. Jednakże z uwagi na ideę wspierania systemu selektywnej zbiórki odpadów gromadzonych u źródła, a jednocześnie mając na uwadze edukacyjne i motywujące znaczenie innowacyjnych rozwiązań, kwalifikowalne będą systemy pozwalające na bardziej efektywną selekcję odpadów produkowanych przez mieszkańców. Przykładowo, zaawansowane technologie zautomatyzowanej identyfikacji RFID (Radio-Frequency Identification) stosowane w osiedlowych pojemnikach na odpady, identyfikują użytkownika na podstawie jego osobistej karty, rejestrują otwarcie pokrywy pojemnika i wysyłają informacje na temat prawidłowości pozbywania się odpadów do ośrodka przetwarzania i kontroli. Dane takie mogą być sumowane i raportowane dla określonej lokalizacji i przedziałów czasowych, także udostępniane mieszkańcom za pośrednictwem smartfona wraz ze wskazówkami pomocnymi w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobów pozbywania się określonych rodzajów odpadów, przyjaznych środowisku. Systemy te, stosujące zaawansowane rozwiązania TIC umożliwiają gminom i mieszkańcom wprowadzanie motywujących programów selektywnej zbiórki odpadów u źródła. Ich zintegrowanie z systemem płatności za odpady, dostarcza dodatkowego bodźca ekonomicznego, pozwalając gminie skutecznie zwiększać poziomy recyklingu. Ma to odzwierciedlenie w kryteriach oceny w których taka możliwość została dopuszczona tj: Rozwój sieci PSZOK oraz Wpływ projektu na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów a także zasad ich segregacji, które zwiększą świadomość w zakresie zrównoważonej konsumpcji i przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa.

Pytanie 11. Czy zostanie uznany jako mobilny PSZOK kontener przeznaczony na przykład na makulaturę ustawiony pod szkołą? Czy zostanie uznany za mobilny PSZOK kontener przeznaczony na jedną frakcję, który, w ramach projektu obejmującego na przykład 4 sołectwa w gminie, będzie przewożony z poszczególnych sołectw zapewniając w ten sposób jego mobilność oraz łatwiejszy dostęp?

Odpowiedź

Organizując mobilny PSZOK przede wszystkim należy mieć na względzie, iż jest to punkt odbioru odpadów, który powinien być przemieszczany zgodnie z założonym harmonogramem po założonym obszarze. Pożądanym kierunkiem jest by odbierał rozbudowaną ilość frakcji, z uwagi na cel typu projektu którym jest rozbudowa potencjału PSZOK (można się tu zastanawiać czy zabezpieczenie w ten sposób jednej frakcji będzie wystarczające dla eksperta by przyznać punkt za takie rozwiązanie). Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w PSZOK zbierane są frakcje, które nie są zbierane w zwykłych gniazdach u mieszkańców, stąd wskazane jest by mobilny PSZOK przejmował rolę PSZOK stacjonarnego (mieszkaniec nie jedzie do PSZOK, lecz PSZOK przyjeżdża do mieszkańca).

Budując założenia mobilnego PSZOK można/warto rozważyć następujące rozwiązania, które są pożądanymi kierunkami (dobre praktyki):
1. przystosowanie do transportu - umożliwienie oddania do PSZOK odpadów bez konieczności wyjazdu/spaceru na peryferia miasta, a tym samym konieczność posiadania samochodu co niejako ogranicza dostęp do PSZOK dla mieszkańców niezmotoryzowanych/starszych;
2. zapewnienie oddania do „mobilnego PSZOK” odpadów, których nie przyjmują „tradycyjne osiedlowe dzwonki” np. frakcje typu opony, elektroodpady i inne;
3. uatrakcyjnienie tradycyjnego PSZOK poprzez ustanowienie go jako elementu wzbogacającego dotychczasową ofertę PSZOK np. poprzez zakup kontenera pełniącego funkcje mobilnego punktu napraw i przygotowania do ponownego użycia, z funkcją przyjmowania przedmiotów w stanie używalnym i przedmiotów do naprawy;
4. opracowanie koncepcji, która określać będzie m.in. harmonogram funkcjonowania wyjazdowego punktu napraw w tym np. jego uczestnictwa w imprezach plenerowych organizowanych na terenie gminy/miasta - informowanie na stronie wnioskodawcy oraz na tablicach ogłoszeń w blokach, na osiedlu o harmonogramie;
5. możliwość podłączenia do sieci elektrycznej - organizację kontenera w taki sposób, aby umożliwiał on korzystanie z niego zarówno w okresie letnim jak i zimowym np. ogrzewanie (w sezonie zimowym) klimatyzację (w sezonie letnim), oświetlenie oraz rozmieszczenie gniazdek elektrycznych pozwalających na korzystanie w kontenerze z urządzeń i narzędzi zasilanych prądem;
6. wyposażenie w taki sposób, aby kontener mógł pełnić funkcje punktu napraw i ponownego użycia (np. stoły i szafki warsztatowe, pojemniki służące do gromadzenia niewielkich odpadów i części, warsztatowe narzędzia ręczne, wózki warsztatowe/wózek paletowy;
7. wyposażenie kontenera zarówno pełniącego funkcje mobilnego punktu napraw będzie w pełni demontowalne, co umożliwi szybką zmianę jego funkcji;
8. umożliwienie skorzystania z mobilnego PSZOK również przez osoby z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami;
9. możliwie duża liczba frakcji odbieranych odpadów;

W ramach projektu nie będzie możliwy zakup pojazdu będącego nośnikiem kontenera. Uznanie „mobilności” PSZOK nie jest powiązane z ilością frakcji możliwych do złożenia w nim. Liczba frakcji przyjmowanych w PSZOK stanowi osobne kryterium merytoryczne specyficzne. Mobilność PSZOK stanowi składową kryterium „Dostępność PSZOK”.

Pytanie 12. Czy ogrodzenie PSZOK będzie uznane za koszt kwalifikowalny?

Odpowiedź

W ramach działania kwalifikowane są koszty dot. budowy nowego, a także rozbudowy/modernizacji istniejącego PSZOK. W przypadku nowobudowanego PSZOK koszt dot. ogrodzenia nie budzi wątpliwości (pod warunkiem, że nie będzie to jedyny element projektu). Jest niezbędny w celu zabezpieczenia składowanych odpadów. W przypadku modernizacji rozbudowy PSZOK element dot. ogrodzenia będzie uzasadniony wówczas gdy będzie on jednym z elementów kompleksowej modernizacji/rozbudowy/remontu PSZOK. Koszty i zakres zadań w ramach działania PSZOK muszą prowadzić do osiągnięcia celu działania jakim jest zwiększenie potencjału PSZOK.

Pytanie 13. Czy przy modernizacji PSZOK-u, też wymagane jest PFU? 

Odpowiedź

Projekt funkcjonalno-użytkowy wymagany jest w przypadku realizacji projektu w formule zaprojektuj i wybuduj. Na konieczność opracowania PFU wskazują przepisy prawa budowlanego więc jest ono niezbędne w zależności od zakresu prowadzonej modernizacji. Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku nie ma konieczności dołączenia dokumentacji technicznej/projektu budowlanego/PFU do wniosku, jednakże jest konieczne posiadanie jej, jeżeli zakres prowadzonej modernizacji wymaga opracowania dokumentacji technicznej.

Pytanie 14. Czy nakłady finansowe na uzbrojenie działki w media (np.prąd, wod gaz) na której będzie budowany PSZOK stanowi koszt kwalifikowalny zadania? 

Odpowiedź

Tak, przedmiotem typu 2 działania jest budowa PSZOK oraz jego modernizacja, a więc powyższe elementy stanowią koszty kwalifikowalne.

Pytanie 15. Czy koszty przeprowadzanych analiz/dokumentacji poniesione przed złożeniem wniosku mogą stanowić koszty kwalifikowane w projekcie?  

Odpowiedź

Pytanie nieprecyzyjnie określa rodzaje dokumentów, o które pyta Wnioskodawca. Zgodnie z Przewodnikiem dla Beneficjentów dokumentacja jest kosztem kwalifikowalnym w działaniu cytuję: Dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku i realizacji projektu (w szczególności wymagana przepisami prawa lub wymogami IZ FE SL). Jednakże należy mieć na względzie, że w niektórych przypadkach objęcia projektu pomocą publiczną konieczne będzie spełnienie warunku wynikającego z efektu zachęty czyli nie rozpoczynania prac przez złożeniem wniosku, a zgodnie z GBER  „rozpoczęcie prac” oznacza rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw. Zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, takich jak uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie studiów wykonalności, nie uznaje się za rozpoczęcie prac.

Pytanie 16. Czy możliwy jest przejazd pojazdu hakowego w nawiązaniu do pytania nr 2 pkt. 3 i pyt. nr 4 z PSZOK do Zakładu Zagospodarowania Odpadów? 

Odpowiedź

Nie jest możliwe finansowanie wydatków dot. elementów inwestycji, które nie służą obsłudze/organizacji pracy PSZOK. Zgodnie z Przewodnikiem dla Beneficjentów: 

- wydatki kwalifikowalne: Zakup urządzeń/pojazdów służących do zachowania czystości i do pracy na terenie PSZOK/terenie Instalacji do zagospodarowania odpadów, z wyłączeniem pojazdów specjalnych typu śmieciarka (koszty niekwalifikowalne). 
- wydatki niekwalifikowalne: Środki transportu, w tym specjalistyczne środki transportu do zbierania i przewożenia odpadów typu śmieciarka. 

Jednocześnie informuję, że przeznaczenie pojazdu będzie podlegać kontroli na etapie realizacji/rozliczania/monitoringu projektu. Na beneficjencie spoczywa obowiązek ponoszenia wydatków kwalifikowanych zgodnie z Regulaminem konkursu/Przewodnikiem, założeniami projektu i osiągnięcie celu projektu. W przypadku złamania warunków wydatki będą uznane za niekwalifikowane na poziomie WNP/kontroli. 

Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś