Pytania dotyczące naboru nr 159/24 i 160/24 z działania 2.12 Gospodarka odpadami komunalnymi
Pytanie 1. Czy jest możliwość zakupu nieruchomości przez przedsiębiorcę pod dany projekt?
Odpowiedź
Kwestię zakupu nieruchomości regulują Wytyczne dotyczące kwalifikowalności 2021-2027 - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej dostępne pod adresem: WYTYCZNE DOTYCZĄCE KWALIFIKOWALNOŚCI 2021-2027 (podrozdział 3.4).
Pytanie 2. Czy można sfinansować zakup środków trwałych typu kontenery, hale magazynowe, samochody specjalne typu hakowce bramowce.
Odpowiedź
Zgodnie z Przewodnikiem dla Beneficjentów:
1. kontenery – jeżeli miałyby stanowić wyposażenie PSZOK to mogą zostać uznane za kwalifikowalne w ramach kategorii określonej w ww. Przewodniku tj.: „budowa/rozbudowa/modernizacja i/lub wyposażenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych wraz z punktami napraw i przygotowania do ponownego użycia”
2. hale magazynowe – zakup nieruchomości regulują Wytyczne dotyczące kwalifikowalności 2021-2027 - Minister Funduszy i Polityki Regionalnej dostępne pod adresem: WYTYCZNE DOTYCZĄCE KWALIFIKOWALNOŚCI 2021-2027 (podrozdział 3.4).
3. samochody specjalne typu hakowce, bramowce – w Przewodniku dla Beneficjentów określono, iż za kwalifikowalne można uznać: „zakup urządzeń/ pojazdów służących do zachowania czystości i do pracy na terenie PSZOK/ terenie Instalacji do zagospodarowania odpadów, z wyłączeniem pojazdów specjalnych typu śmieciarka (koszty niekwalifikowalne)”. W związku z powyższym kluczowa jest informacja czy urządzenia typu hakowce/bramowce będą służyły wyłącznie jako urządzenie wewnętrzne obsługujące PSZOK czy służyć będą zbiórce odpadów i przewożeniu odpadów od mieszkańca do PSZOK bądź z PSZOK do instalacji? Dodatkowo informujemy o zakazie wspierania pojazdów zasilanych paliwami kopalnymi.
Pytanie 3. Planuję zrealizować inwestycję polegającą na zakupie urządzeń / automatów umożliwiających zbieranie i segregację odpadów opakowaniowych, w tym butelek PET, puszek aluminiowych czy szklanych butelek, które rozmieszczę w prowadzonych placówkach handlowych (sklepach spożywczych). Bardzo proszę o informację czy tego typu inwestycja wpisuje się w typ inwestycji, o którym mowa w regulaminie w pkt. 1.4, to jest Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)?
Odpowiedź
W zakresie działania 2.12 wspierane będą inwestycje związane z PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zgodnie z warunkiem SZOP „Wsparcie uzyskają projekty związane z budową/rozbudową/modernizacją punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych jako samodzielnego typu inwestycji (przedsięwzięcia)”. Brak jest możliwości wsparcia przedsięwzięcia polegającego wyłącznie na zakupie butelkomatów/urządzeń/automatów.
Pytanie 4. W ramach modernizacji/rozbudowy istniejącego PSZOK chcielibyśmy nabyć m.in. pojazd hakowy niezbędny do funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki, umożliwiający obsługę (załadunek odpadów, przewóz do instalacji, rozładunek) różnego rodzaju kontenerów znajdujących się na wyposażeniu PSZOK mechanizmem dźwigowym. Kontenery znajdujące się w PSZOK są przystosowane do transportu hakowego i jest to jedyny sposób na przeniesienie odpadów z miejsca w którym zostały zebrane do odbiorcy. Pojazd hakowy nie będzie służył do zbierania odpadów komunalnych od mieszkańców, a zatem nie będzie pełnił funkcji „śmieciarki”. Jest to pojazd specjalistyczny przeznaczony do podnoszenia kontenerów znajdujących się w PSZOK, w celu organizacji przestrzeni w Punkcie Selektywnej Zbiórki, przemieszczania kontenerów oraz ich opróżniania, tym samym zwiększenia wydajności PSZOK. PSZOK, który wymaga modernizacji znajduje się na terenie instalacji przetwarzania odpadów, pod tym samym adresem. Pojazd będzie pracował na terenie PSZOK, na potrzeby PSZOK. Jako, że z informacji uzyskanych od Państwa wynika, że warunkiem kwalifikowalności będzie spełnienie kryterium „bezemisyjności” dlatego planowany do zakupu w ramach przedsięwzięcia pojazd będzie pojazdem elektrycznym.
Odpowiedź
Warunki umożliwiające uznanie takiego wydatku za kwalifikowalny tj.:
- pojazd będzie wykorzystywany jedynie do obsługi wewnętrznej PSZOK,
- pojazd będzie bezemisyjny (w związku z zakazem wspierania przez środki UE urządzeń/pojazdów zasilanych paliwami kopalnymi)
- pojazd nie będzie wykorzystywany w charakterze śmieciarki tj. nie będzie służył do transportu odpadów poza PSZOK oraz nie będzie odbierał odpadów od mieszkańców,
wydają się być spełnione, choć oczywiście podstawą do dokonania takiej oceny będzie złożony wniosek wraz z załącznikami.
Pytanie 5. Czy w ramach rozbudowy/modernizacji PSZOK istnieje możliwość sfinansowania zakupu komputera (laptop lub komputer stacjonarny oraz drukarka) wraz z oprogramowaniem/modułem połączonym z systemem/modułem w Urzędzie Gminy, aby nie wypełniać kart przyjęcia odpadów ręcznie tylko on-line? Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu zarówno pracownikowi PSZOK jak i pracownikowi w Urzędzie Gminy. Zaoszczędzony zostanie również papier.
Czy w ramach rozbudowy/modernizacji PSZOK istnieje możliwość sfinansowania projektu oraz druku „karty PSZOK” w wersji fizycznej (wielkości dowodu osobistego) oraz cyfrowej dla mieszkańców? Karta ta umożliwi weryfikację czy dana osoba jest mieszkańcem Gminy i czy może korzystać z PSZOK’u oraz pozwoli zweryfikować czy dana osoba nie przekroczyła limitów na frakcje odpadów, które są objęte ewentualnymi limitami.
Odpowiedź
Istnieje możliwość uznania powyższego zakresu prac jako kosztów kwalifikowalnych w ramach wydatków bezpośrednich, jednakże należy we wniosku opisać i uzasadnić, w jaki sposób wydatki te służyć będą realizacji celu działania jakim jest wyposażenie/modernizacja PSZOK.
Pytanie 6. Czy zamontowanie na terenie Gminy kilku niedużych punktów odbioru odpadów na drobne frakcje (np. żarówki, baterie, drobny sprzęt AGD/RTV, itp.), które będą regularnie odbierane można potraktować jako forma mobilnego PSZOK, za którą w kryterium merytorycznym specyficznym „Dostępność PSZOK” można otrzymać 1 dodatkowy punkt? Punkt taki jest estetycznie wykonany i mógłby również zawierać treści edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami.
Odpowiedź
Powyższe wydatki można uznać za kwalifikowalne w ramach kosztu związanego z kampanią edukacyjną mającą na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami. Mając na uwadze charakter takich kontenerów trudno będzie uznać je jako formę mobilnego PSZOK oraz przyznania dodatkowego punktu. Dodatkowo zwracam uwagę, że sfinansowane ze środków UE sprzęty/kontenery nie mogą służyć jako powierzchnia reklamowa.