Europejska Inicjatywa Miejska
Czym jest Europejska Inicjatywa Miejska?
To nowy instrument wspierający miejski wymiar polityki spójności w perspektywie finansowej 2021-2027, która dysponuje budżetem w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 450 mln euro.
Inicjatywa jest zarządzana przez Komisję Europejską i francuski region Hauts-de-France.
Europejska Inicjatywa Miejska (EUI), oprócz wspierania innowacji, służy również wspieraniu potencjału wszystkich obszarów miejskich w Europie. Ma być jednym z narzędzi:
- wspierania miast każdej wielkości,
- budowania potencjału i wiedzy,
- wspierania innowacji oraz opracowywania możliwych do przenoszenia i skalowalnych innowacyjnych rozwiązań związanych z różnym wyzwaniami, z jakimi muszą mierzyć się miasta w całej Europie.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu miasta zyskują możliwość testowania nowych rozwiązań, technik i modeli planowania, budują potencjał, a dodatkowo także otrzymują możliwość dzielenia się wiedzą w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Beneficjenci:
Wsparcie w ramach Europejskiej Inicjatywie Miejskiej kierowane jest do różnej wielkości miast (DEGURBA 1 i 2) i ma być związane ze wzmacnianiem miejskiego wymiaru polityk Unii Europejskiej.
Możliwości uzyskania wsparcia dla polskich miast:
- Dofinansowanie w ramach naboru „Działania innowacyjne”:
- miasta powyżej 50 000 mieszkańców
- wsparcie do 5 mln EUR z Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego
Co roku Komisja Europejska ogłasza tematy kolejnych naborów. Pierwsze dwa nabory dotyczyły następujących tematów: Nowy Europejski Bauhaus, Zazielenianie miast, Zrównoważona turystyka, Zatrzymywanie talentów w kurczących się miastach.
Obecnie trwa kolejny nabór do 14 października do godz. 14 z następującymi tematami: Transformacja energetyczna i Technologia w miastach. Szczegółowe informacje na temat naboru znajdują się na stronie EUI.
- Wsparcie miast dotyczące budowania kompetencji:
- dla wszystkich miast niezależnie od wielkości
- wydarzenia związane z budowaniem potencjału (konferencje, spotkania, specjalistyczne warsztaty), udział w tego typu wydarzeniach jest dla przedstawicieli miast bezpłatny
- wymiana doświadczeń między miastami - wizyty w innych miastach europejskich, w których rozwiązano podobne problemy. W ramach wizyt organizowanie są spotkania miasta borykającego się z problemem z innym jednym (lud dwoma) miastami, które mogą pomóc rozwiązać określony problem.
- spotkania dotyczące oceny strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich dokonanej przez ekspertów podczas 2-dniowych wydarzeń (tzw. peer review).
Masz pytania?
Punkt Kontaktowy EUI odpowiada za:
- Udzielanie informacji na temat możliwości uzyskania wsparcia w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej
- Organizację spotkań i warsztatów związanych z przygotowaniem aplikacji w poszczególnych naborach, udział w konferencjach
- Organizację systemu wsparcia eksperckiego dla zainteresowanych wnioskodawców
- Informowanie o głównych kierunkach, wydarzeniach, inicjatywach dotyczących europejskiego wymiaru polityki miejskiej
Skontaktuj się z Związkiem Miast Polskich
tel. 61 633 50 50
biuro@zmp.poznan.pl