Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujący Cię nabór:
od 2025-01-31 [16:00:00] do 2025-04-30 [23:59:59]
Nabór konkurencyjny
Instytucja Organizująca Nabór
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
Działanie
ALMA - staże zagraniczne dla młodych

Szczegóły naboru

Projekty w ramach Inicjatywy ALMA zakładają obligatoryjne partnerstwo międzynarodowe z co najmniej jednym partnerem z innego państwa członkowskiego UE, celem realizacji wsparcia w postaci indywidualnej i kompleksowej aktywizacji edukacyjno-zawodowej. Wsparcie skierowane jest do młodych osób w przedziale wiekowym 15-29 lat, które zamieszkują (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego) na terenie województwa śląskiego, należą do kategorii NEET (nie kształcą się, nie pracują ani nie szkolą), w szczególności znajdują się w niekorzystnej sytuacji (np. osoby z niepełnosprawnością, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, osoby długotrwale bezrobotne, obywatele państw trzecich, osoby należące do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych). Wsparcie będzie realizowane w ramach inicjatywy ALMA zgodne z dokumentem KE, określającym zasady realizacji tej interwencji: „ALMA: Aim- Learn-Master-Achieve. Active inclusion initiative for integrating disadvantaged young people not in education, employment or training (NEETs) through mobility. Manual of Guidance”.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie

m. in. Administracja publiczna, Instytucje nauki i edukacji, Instytucje wspierające biznes, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, Partnerstwa, Partnerzy społeczni, Przedsiębiorstwa, Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, Służby publiczne.

Na co można otrzymać dofinansowanie  

Indywidualne doradztwo zawodowe zakończone Indywidualnym Planem Działania (IPD), służące diagnozowaniu potrzeb szkoleniowych lub walidacyjnych oraz możliwości doskonalenia zawodowego każdego uczestnika projektu w oparciu o cele stażu i oczekiwane efekty uczenia się, szkolenia zawodowe prowadzące do podniesienia lub nabycia nowych kompetencji albo kwalifikacji przez uczestnika projektu, walidację nabytych umiejętności,certyfikację kwalifikacji, kursy językowe (powinny odbywać się w ich kraju ojczystym i być kontynuowane za granicą), coaching, mentoring (mentor i doradca wspólnie z każdym uczestnikiem opracują indywidualne plany nauki i rozwoju), staże zagraniczne (nadzorowany pobyt w innym państwie członkowskim UE, musi trwać od 2 do 6 miesięcy) i koszty związane z indywidualnym uczestnikiem oraz z organizacją przyjmującą/ goszczącą uczestników, wsparcie pedagogiczne i koszty z tym związane, pośrednictwo pracy (identyfikacja pracodawców, którzy mogliby zaoferować potencjalne zatrudnienie i przygotowanie ich do zatrudnienia uczestników; zapewnienie wsparcia publicznych służb zatrudnienia), wsparcie towarzyszące (np. opieka nad osobami zależnymi) i koszty personelu towarzyszącego i wizyt związanych z projektem, inne aktywności grupowe np. warsztaty z zakresu umiejętności społecznych albo spotkania informacyjne, uwzględniające różnice kulturowe. 

Finanse

Maksymalny poziom dofinansowania [%]
95,00 %
Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie PLN
28 603 943,94 zł
Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie EUR
6 705 883,00 €

Jak się ubiegać?

Jak przygotować wniosek?
  1. Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
  2. Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru – dzięki niej dowiesz się, jak uzupełnić poszczególne pola;
  3. Zapoznaj się z informacjami nt. LSI 2021 – systemu służącego do składania wniosków o dofinansowanie;
  4. Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne – dzięki nim szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
  5. Zapoznaj się z SZOP i regulaminem wyboru projektów, poznaj priorytety, działania oraz założenia naboru;
  6. W razie pytań lub wątpliwości skonsultuj się z instytucją organizującą nabór lub Punktem Informacyjnym.

Jakie dokumenty przygotować?
list intencyjny lub umowa o partnerstwie (partnerstwo międzynarodowe)
Załączniki dodatkowe
Jak składać wniosek?

Online

Wniosek o dofinansowanie projektu można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego LSI2021 dostępnego na stronie internetowej LSI2021 (zapoznaj się wcześniej z regulaminem użytkownika LSI 2021).

Gdzie po informacje?

Telefon do pracownika Instytucji Organizującej Nabór

+48 32 757 33 11

Mail do pracownika Instytucji Organizującej Nabór

funduszeue@wup-katowice.pl

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach
al. Wojciecha Korfantego 79,
40-160 Katowice

+48 32 77 44 720
+48 32 77 44 721
+48 32 77 44 724


Wnioskodawca zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem użytkownika Lokalnego Systemu Informatycznego programu FE SL 2021-2027, a także Zasadami bezpieczeństwa LSI 2021.

Data ostatniej modyfikacji: 2025-01-31


Załączniki
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś