- Nabór konkurencyjny
- Instytucja Organizująca Nabór
- Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
- Działanie
- Integracja społeczno - gospodarcza cudzoziemców
Szczegóły naboru
Celem działania jest wspieranie integracji społeczno-gospodarczej obywateli państw trzecich, w tym migrantów, przebywających w województwie śląskim z zamiarem stałego lub czasowego pobytu. Osoby te muszą przebywać w regionie legalnie, na podstawie dokumentu upoważniającego do pobytu lub pracy, takiego jak np. wiza, karta pobytu (czasowego, stałego lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej) lub dokumentu potwierdzającego objęcie ochroną. W zakres pomocy włączeni są zarówno migranci przyjeżdżający do pracy, studenci, jak również uchodźcy oraz osoby, które otrzymały inne formy ochrony.
Na co można otrzymać dofinansowanie
1. Integracja społeczno-gospodarcza obywateli państw trzecich (OPT), w tym migrantów, poprzez:
a. wspieranie OPT, w tym migrantów, oraz pracodawców w procesie integracji cudzoziemców na rynku pracy, poprzez:
i. wspieranie OPT poprzez m.in. indywidualne doradztwo zawodowe i poradnictwo zawodowe; szkolenia oraz kursy zawodowe i inne pozwalające na podniesienie lub uzupełnienie kwalifikacji lub kompetencji; kursy języka polskiego, w tym specjalistyczne i dostosowane do potrzeb wspierające osoby wykonujące konkretny rodzaj pracy; staże zawodowe; zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną w trakcie realizacji form wsparcia; poradnictwo psychologiczne, obywatelskie, prawne, antydyskryminacyjne; poradnictwo w zakresie legalizacji pracy;
ii. wspieranie pracodawców poprzez m.in. szkolenia doradztwo dla pracodawców, w tym z zakresu rekrutacji pracowników migracyjnych, legalizacji pracy, organizacji międzykulturowego środowiska pracy, przeciwdziałania dyskryminacji; poradnictwo w zakresie legalizacji pracy;
b. usługi dla cudzoziemców, w tym o charakterze kompleksowych ścieżek integracji, które pozwolą im na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie, m.in. kursy języka polskiego, szkolenia z zakresu wartości i kultury polskiej, szkolenia umożliwiające zdobycie kwalifikacji, dostarczanie praktycznych informacji dotyczących różnych aspektów życia w Polsce, porady prawne itp.
2. Działania na rzecz społeczeństwa przyjmującego i jego instytucji, w tym przeciwdziałanie dyskryminacji, budowanie wiedzy i potencjału podmiotów działających na rzecz migrantów, poprzez m.in.:
a. wspieranie rozwoju kadr, w tym prowadzenie szkoleń dla osób pracujących z OPT z instytucji publicznych (szkół, instytucji pomocy i integracji społecznej, publicznych służb zatrudnienia) oraz niepublicznych (organizacji pozarządowych, placówek służby zdrowia);
b. tworzenie sieci współpracy międzyinstytucjonalnej mającej na celu wymianę doświadczeń, dzielenie się wiedzą oraz zasobami, prowadzenie wspólnych działań oraz koordynację działań między poszczególnymi urzędami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi w sferach związanych ze wsparciem OPT;
c. działania świadomościowe budujące postawę społeczeństwa przyjmującego poprzez tworzenie miejsc spotkań społeczności np. w instytucjach kultury pozwalające na integrowanie się społeczności lokalnej z jej nowymi członkami.
Ważne! Typ projektu nr 1 jest obligatoryjny, natomiast typ nr 2 jest fakultatywny.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie
administracja publiczna, instytucje nauki i edukacji, instytucje ochrony zdrowia, instytucje wspierające biznes, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, partnerstwa, partnerzy społeczni, przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, służby publiczne.
Finanse
Jak się ubiegać?
- Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
- Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru – dzięki niej dowiesz się, jak uzupełnić poszczególne pola;
- Zapoznaj się z informacjami nt. LSI 2021 – systemu służącego do składania wniosków o dofinansowanie;
- Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne – dzięki nim szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
- Zapoznaj się z SZOP i regulaminem wyboru projektów, poznaj priorytety, działania oraz założenia naboru;
- W razie pytań lub wątpliwości skonsultuj się z instytucją organizującą nabór lub Punktem Informacyjnym.
Jakie dokumenty przygotować? |
---|
Załączniki dodatkowe |
Online
Wniosek o dofinansowanie projektu można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego LSI2021 dostępnego na stronie internetowej LSI2021 (zapoznaj się wcześniej z regulaminem użytkownika LSI 2021).
Gdzie po informacje?
+48 32 757 33 11
funduszeue@wup-katowice.pl
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach
al. Wojciecha Korfantego 79, 40-131 Katowice
+48 (32) 77 44 720
Wnioskodawca zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem użytkownika Lokalnego Systemu Informatycznego programu FE SL 2021-2027, a także Zasadami bezpieczeństwa LSI 2021.
Data ostatniej modyfikacji: 2024-06-28