- Nabór konkurencyjny
- Instytucja Organizująca Nabór
- Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
- Działanie
- Równość szans na rynku pracy
Szczegóły naboru
W działaniach na rzecz równych szans kobiet i mężczyzn w obszarze zatrudnienia szczególnie istotną rolę mają rozwiązania umożliwiające pogodzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym (tzw. work-life balance [WLB]) z uwagi na wciąż występujące bariery równości płci wciąż obecne na rynku pracy, m.in. segregacja pozioma i pionowa, stereotypy i uprzedzenia osłabiające pozycję kobiet, ograniczony dostęp kobiet do stanowisk i procesów decyzyjnych, niska dostępność elastycznych form zatrudnienia i innych rozwiązań zapewniających WLB, dyskryminacja wielokrotna.
Rozwiązania WLB powinny przede wszystkim ułatwiać kobietom aktywność zawodową, jak również powinny mieć wpływ na sytuację tych mężczyzn, którzy chcieliby być aktywnymi ojcami, ale przez obowiązki zawodowe nie mają takiej możliwości.
Konieczne jest zatem podjęcie działań eliminujących te bariery, ułatwiających WLB i tym samym poprawiających przede wszystkim sytuację kobiet na rynku pracy.
Z uwagi na powyższe - interwencja realizowana będzie przede wszystkim w celu poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy i wprowadzenia lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, poprzez: szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców, innych pracodawców, pracowników, w tym również doradztwo psychologiczne dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem/ osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Wsparcie realizowane będzie poprzez:
Typ 1: szkolenia (BUR):
Szkolenia dla przedsiębiorców i ich pracowników przy wykorzystaniu systemu popytowego (PSF) w oparciu o BUR. W ramach interwencji realizowane będą szkolenia i doradztwo z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i prawa pracy, w kontekście równości szans kobiet i mężczyzn oraz zarządzania różnorodnością, równouprawnienia na rynku pracy, zapewnienia większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance), przełamywania stereotypów związanych z płcią oraz zapobiegania dyskryminacji na rynku pracy.
Typ 2: szkolenia dla JST:
Szkolenia dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego realizowane poza BUR, ale zgodne ze zidentyfikowanymi potrzebami. Wybór Wykonawcy usługi musi nastąpić na podstawie Ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm.). W ramach interwencji realizowane będą szkolenia i doradztwo z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i prawa pracy, w kontekście równości szans kobiet i mężczyzn oraz zarządzania różnorodnością, równouprawnienia na rynku pracy, zapewnienia większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance), przełamywania stereotypów związanych z płcią oraz zapobiegania dyskryminacji na rynku pracy.
Typ 3: szkolenia i doradztwo dla powracających na rynek pracy:
Szkolenia i doradztwo psychologiczne dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem/osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Szkolenia realizowane przy wykorzystaniu systemu popytowego (PSF) w oparciu o BUR. Wsparcie towarzyszące, w tym psychologiczne poza systemem BUR, ale zgodne ze zidentyfikowanymi potrzebami.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
Administracja publiczna, Instytucje nauki i edukacji, Instytucje ochrony zdrowia, Instytucje wspierające biznes, Organizacje społeczne i związki wyznaniowe, Partnerstwa, Partnerzy społeczni, Przedsiębiorstwa, Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne, Służby publiczne.
Finanse
Jak się ubiegać?
- Zapoznaj się z kryteriami wyboru – ich spełnienie jest kluczowe, aby móc ubiegać się o dofinansowanie;
- Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku dla naboru – dzięki niej dowiesz się, jak uzupełnić poszczególne pola;
- Zapoznaj się z informacjami nt. LSI 2021 – systemu służącego do składania wniosków o dofinansowanie;
- Sprawdź najbliższe wydarzenia informacyjne – dzięki nim szybciej i łatwiej przygotujesz wniosek;
- Zapoznaj się z SZOP i regulaminem wyboru projektów, poznaj priorytety, działania oraz założenia naboru;
- W razie pytań lub wątpliwości skonsultuj się z instytucją organizującą nabór lub Punktem Informacyjnym.
Jakie dokumenty przygotować? |
---|
Załączniki dodatkowe |
Wniosek o dofinansowanie projektu można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego LSI2021 dostępnego na stronie internetowej https://lsi2021.slaskie.pl (zapoznaj się wcześniej z regulaminem użytkownika LSI 2021).
Gdzie po informacje?
+48 32 757 33 11
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach
al. Wojciecha Korfantego 79
40-131 Katowice
+48 32 77 44 720
Wnioskodawca zobowiązany jest do zapoznania się z Regulaminem użytkownika Lokalnego Systemu Informatycznego programu FE SL 2021-2027, a także Zasadami bezpieczeństwa LSI 2021.
Data ostatniej modyfikacji: 2024-05-29