Pytania dotyczące naboru nr FESL.06.03-IZ.01-014/23 dla działania FESL.06.03 Kształcenie zawodowe Link

  • Odpowiedź 

    Możliwość realizacji projektu w partnerstwie opisuje art. 39 ustawy wdrożeniowej, a wybór partnera powinien zostać dokonany zgodnie z ust. 2-4 tego art. Aby realizować projekt w partnerstwie, partner wiodący musi wykazać się odpowiednim potencjałem ekonomicznym zapewniającym prawidłową realizację projektu partnerskiego. Należy podkreślić, że istotą realizacji projektu w partnerstwie jest wspólna realizacja projektu przez podmioty wnoszące do partnerstwa różnorodne zasoby (ludzkie, organizacyjne, techniczne, finansowe).

    Należy jednak mieć na uwadze, że aby uznać zawiązane partnerstwo za zasadne i racjonalne niezbędna jest realizacja przez partnera/ów zadań merytorycznych zaplanowanych w ramach kosztów bezpośrednich i tym samym korzystanie przez partnera/ów projektu z dofinansowania UE, które musi być przewidziane dla partnera/ów w budżecie projektu. 

    Nie ma zatem możliwości, aby koszty związane z realizacją staży, czyli w przypadku przedmiotowego naboru – wszystkie koszty bezpośrednie projektu, były ponoszone wyłącznie przez jednego z partnerów.

  • Odpowiedź

    Nie ma przeciwskazań, aby partner będący pracodawcą mógł przyjmować uczniów do siebie na staż.

  • Odpowiedź

    Ze względu na fakt, iż budżet projektu jest konstruowany wyłącznie w oparciu o stawkę jednostkową jedyną formą jego wniesienia jest forma pieniężna. Wkład ten musi zostać wniesiony proporcjonalnie zarówno w ramach kosztów bezpośrednich (rozliczanych wyłącznie stawką) jak i w ramach kosztów pośrednich. Budżet projektu nie obejmuje żadnych innych kosztów poza stawką, a zatem koszt wdrożenia rozwiązań zapewniających niedyskryminację nie będzie stanowił wkładu własnego. Dodatkowo należy pamiętać, że koszt stypendium dla stażysty jest ustalony w  wytycznych dot. realizacji projektów oraz w regulaminie naboru i nie może być niższy niż 80% wartości stawki minimalnej obowiązującej w danym okresie. Kwota ta jest wskazana w umowie stażowej i obligatoryjnie musi zostać wypłacona uczniowi – nie można jej pomniejszyć, można natomiast wypłacić uczniowi stypendium z własnych środków, zapewniając tym samym wkład własny.

  • Odpowiedź

    Co do zasady „Podmiot przyjmujący na staż uczniowski zapewnia uczniowi (...)odpowiednie środki ochrony indywidualnej". W ramach stawki można sfinansować materiały zużywalne potrzebne stażyście podczas trwania stażu (np. fartuch, maseczki), nie ma natomiast możliwości zakupu żadnego trwałego doposażenia stanowiska pracy (np. mundur, kask).

  • Odpowiedź

    Przedmiotowy nabór dotyczy staży uczniowskich w rozumieniu art. 121a Prawa Oświatowego, zgodnie z którym „Dyrektor szkoły może zwolnić ucznia, który odbył staż uczniowski, z obowiązku odbycia praktycznej nauki zawodu w całości lub w części”. Należy jedynie pamiętać, że wsparcie nie może obejmować młodocianych pracowników.

  • Odpowiedź

    Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów oraz regulaminem naboru koszty dojazdu nie wliczają się do stypendium – nie ma zatem możliwości założenia, iż kwota stażu uwzględnia koszty dojazdu. Koszty te mieszczą się natomiast w katalogu pozostałych kosztów objętych stawką i Wnioskodawca może określić jakie koszty z tego zamkniętego katalogu są niezbędne do realizacji stażu i w oparciu o tę ocenę może sformułować wewnętrzny regulamin.

  • Odpowiedź

    Uczeń może odbywać więcej niż jeden staż, pod warunkiem, że przepisy Prawa Oświatowego nie stanowią inaczej. Staż jednego ucznia może być też rozłożony w czasie, należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest, aby staż został zrealizowany w sposób efektywny. Wskaźnik dotyczący stawki jednostkowej odnosi się do przepracowanej liczby godzin, więc ta sytuacja nie ma wpływu na jego kształt. W przypadku wskaźnika rezultatu wskazujemy natomiast liczbę osób, które uzyskały kwalifikację więc takiego ucznia należy oczywiście uwzględnić tylko raz.

  • Odpowiedź

    Nie, koszt zewnętrznej oceny kwalifikacji nie mieści się w katalogu kosztów objętych stawką jednostkową, ani w katalogu kosztów pośrednich.

  • Odpowiedź

    Stawka jednostkowa będzie rozliczana na podstawie umowy stażowej i listy obecności/wydruków z systemu elektronicznego. Należy jednak mieć na uwadze, iż ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki muszą być zgodne z wytycznymi dot. kwalifikowalności oraz wytycznymi dot. realizacji projektów.

  • Odpowiedź

    W takim wypadku niewykorzystana kwota stanowi oszczędności projektu i nie podlega zwrotowi, a może zostać wykorzystana np. w przypadku indeksacji stawki jednostkowej na dalszym etapie realizacji projektu.

  • Odpowiedź

    Co do zasady - stawka po indeksacji ma zastosowanie do umów o dofinansowanie projektu zawartych na podstawie naborów ogłoszonych po dniu wydania komunikatu MFiPR. Stawka po indeksacji może mieć zastosowanie również w projektach realizowanych, wieloletnich, pod warunkiem wyraźnego rozdzielenia części projektu rozliczanej według dotychczasowej i według zindeksowanej stawki. W takim przypadku niezbędna jest zgoda IZ na zmianę wniosku o dofinansowanie. Wyższe koszty w projekcie będą mogły być pokryte w pierwszej kolejności z oszczędności beneficjenta, a jeżeli nie zostaną one zidentyfikowane, poprzez zwiększenie budżetu projektu przez IZ, o ile ta będzie dysponować dostępną alokacją.

  • Odpowiedź

    Regulamin konkursu nie narzuca określonej długości trwania stażu, należy jednak pamiętać, że musi on zostać zrealizowany w sposób efektywny, z zachowaniem najwyższych standardów i w zgodzie z przepisami określonymi w art. 121 a Ustawy Prawo oświatowe.

  • Odpowiedź

    Zgodnie z wytycznymi dot. realizacji projektów badania lekarskie (jeśli wymagane) oraz szkolenie BHP powinno zostać zrealizowane w ramach stawki jednostkowej.

  • Odpowiedź

    Przedmiotowy nabór nie obliguje do tworzenia indywidualnych planów dla stażystów. Obligatoryjne są natomiast dokumenty wymagane dla stażu uczniowskiego, w rozumieniu art. 121a Prawa Oświatowego.

  • Odpowiedź

    Liczba uczniów przyjmowanych na staż w danym podmiocie jest zależna od możliwości organizacyjnych pracodawców. Musi być tak określona aby staż mógł być prowadzony w sposób bezpieczny, efektywny oraz zgodny z przepisami bhp.