Pytania dotyczące naborów z działania 9.1. Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym – ZIT Link

  • Odpowiedź

    Zapis wynika bezpośrednio z przepisu rozporządzenia GBER, gdzie w art. 53 punkt 4 gdzie zapisano:
    4. W przypadku pomocy inwestycyjnej za koszty kwalifikowalne uznaje się koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne i prawne, w tym:
    a) koszty budowy, modernizacji, nabycia, konserwacji lub poprawy infrastruktury, jeżeli w skali roku przynajmniej 80 % czasu lub przestrzeni tej infrastruktury jest wykorzystywane do celów związanych z kulturą;
    Oznacza to, że jeżeli infrastrukturę wykorzystywana będzie do celów nie tylko związanych z kulturą (np. muzeum, gdzie poza działalnością muzealną istnieje możliwość zorganizowania spotkania biznesowego lub jest prowadzona dodatkowa działalność w postaci np. restauracji), to może ona być kwalifikowalna do objęcia pomocą z art. 53 jeśli w skali roku przynajmniej 80 % czasu lub przestrzeni tej infrastruktury jest wykorzystywane do celów związanych z kulturą.

    I teraz to co najistotniejsze: kiedy liczymy czas, a kiedy powierzchnię.

    Jeżeli mamy coś stałego niezwiązanego z kulturą, czyli np. kawiarnia w muzeum, to liczymy powierzchnię. Muzeum ma powierzchnię np. 1000m2,  kawiarnia ma powierzchnię 100m2, 90% przestrzeni jest wykorzystywane do celów kulturalnych – warunek spełniony.

    Jeżeli ma Pani coś incydentalnego np. te spotkania biznesowe / konferencje / bankiet w przestrzeni muzeum, a muzeum łącznie w ciągu roku pracuje 3500h to minimum 2800h (80% czasu działania) musi być wykorzystywane na cele kulturalne, a na te wydarzenia pozostałe - maksymalnie 20%.

  • Odpowiedź

    Podstawę prawną stwarzającą możliwość wspólnego prowadzenia instytucji kultury przez więcej niż jeden podmiot stanowi art. 21 ustawy z dnia 25 października 1991 r.
    o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 194).

    W chwili obecnej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi jako wspólne 81 instytucji kultury. 

    Lista państwowych instytucji kultury i instytucji kultury współprowadzonych przez administrację rządową i samorządową z terenu Województwa Śląskiego (wg. stanu na dzień 30.11.2023 r.):

    1) Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach,
    2) AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy,
    3) Muzeum Śląskie w Katowicach,
    4) Panteon Górnośląski w Katowicach,
    5) Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie,
    6) Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

    Źródło informacji na temat ww. podmiotów pochodzi ze strony https://www.gov.pl/web/kultura/instytucje-wspolprowadzone