Przejdź do treści głównej
Oficjalna nowa strona programu
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Oznakowanie projektów dot. odnawialnych źródeł energii (OZE)


Czego dotyczy problem?OZE 2

Właściwego oznakowania projektów (każdego typu, tj. parasolowych, grantowych i innych) dot. instalacji infrastruktury służącej do produkcji i/lub magazynowania energii z odnawialnych źródeł (dalej: OZE).

Podstawa prawna

Podręcznik wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji (dalej: podręcznik) dopuszcza montaż tablic informacyjnych w 3 rozmiarach:

  • 240/120 cm ­– dla projektów infrastrukturalnych i budowlanych,
  • 80/40 cm – dla projektów obejmujących zakup i montaż sprzętu,
  • 120/60 cm – dla projektów, w których nie jest możliwe zainstalowanie tablicy o rozmiarze 240/120 cm ze względów technicznych lub bezpieczeństwa (za zgodą Instytucji Zarządzającej).

W kontekście OZE montaż tablicy jest wymagany w przypadku projektów:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) o wartości powyżej 500 tys. euro (ok. 2,15 mln zł*),
  • Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) o wartości powyżej 100 tys. euro (ok. 430 tys. zł*).

Jednocześnie podręcznik nakłada na beneficjenta obowiązek oznakowania naklejką wszystkich sprzętów, urządzeń, środków transportu i wyposażenia powstałego lub zakupionego w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych.

Zakres problemu

W przypadku projektów dot. OZE pojawia się jednak kilka kwestii spornych:

Ikona rozmiaru - pełni funkcję ozdobniczą w tekście
  • rozmiar tablicy – problem interpretacyjny dot. tego, czy instalację fotowoltaiczną należy postrzegać jako:
    • zakup i montaż sprzętu (wymagana tablica: 80/40 cm),
    • czy może już jako roboty budowlane w zakresie infrastruktury energetycznej (wymagana tablica: 240/120 cm);
Ikona znacznika - pełni funkcję ozdobniczą w tekście
  • miejsce ustawienia tablicy – zgodnie z podręcznikiem będzie to zawsze miejsce realizacji projektu, jednak specyfika projektów OZE sprawia, że:
    • miejsc realizacji jest wiele (czasem nawet kilkadziesiąt),
    • miejsca realizacji często są rozproszone na terenie całej gminy (lub kilku gmin),
    • miejscem realizacji często są prywatne posesje grantobiorców;
Ikona naklejki - pełni funkcję ozdobniczą w tekście
  • naklejki informacyjne – instalacje fotowoltaiczne nie zostały w podręczniku literalnie wymienione ani jako sprzęt, który wymaga oklejenia ani taki, którego oklejać nie należy; wskazuje to, że instalacja fotowoltaiczna powinna zostać oznakowana naklejką, jednak zapisy podręcznika podkreślają, że "naklejki muszą znajdować się w dobrze widocznym miejscu", co w przypadku instalacji OZE jest mało realne ze względu na:
    • umiejscowienie – najczęściej na dachach lub elewacjach budynków,
    • specyfikę instalacji – ogniwo fotowoltaiczne powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych celem poprawnego funkcjonowania, tym samym jego powierzchnia nie powinna być zaklejana lub zasłaniana innymi obiektami.

Stanowisko Instytucji Zarządzającej

Instytucja Zarządzająca (dalej: IZ) programem Fundusze Europejskie dla Śląskiego – świadoma powyższych problemów, które niejednokrotnie stanowią dodatkowe wyzwania logistyczne i ekonomiczne dla projektodawców – uznaje, że wątpliwości w tym zakresie powinny być rozstrzygane na korzyść beneficjenta.

Poniżej prezentujemy kilka możliwych do realizacji scenariuszy działania w przypadku projektów dotyczących instalacji paneli fotowoltaicznych.

Gdzie i jakiej wielkości tablicę postawić?

Ikona strzałki - pełni funkcję ozdobniczą w tekścieMożesz zamontować tablice informacyjne we wszystkich miejscach realizacji projektu – wystarczy wówczas średni (120/60 cm) lub najmniejszy rozmiar tablicy (80/40 cm). Wybór rozmiaru tablicy pozostawiamy w gestii beneficjenta w zależności od miejsca instalacji (dopuszczamy możliwość montażu tablicy o rozmiarze 120/60 cm w lokalizacji A oraz tablicy o rozmiarze 80/40 cm w lokalizacji B).

UWAGA! Jeśli prowadzisz projekt grantowy, możesz zobowiązać grantobiorców do montażu najmniejszej (80/40 cm) tablicy informacyjnej na ich posesji (np. na ogrodzeniu), jednak nie jest to działanie wymagane ze strony IZ.

Ikona strzałki - pełni funkcję ozdobniczą w tekścieJeśli jesteś beneficjentem projektu grantowego (gmina lub miasto) i nie zobowiązałeś grantobiorców do umieszczenia tablicy informacyjnej – musisz postawić 1 tablicę o największym rozmiarze (240/120 cm):

  • w miejscu realizacji projektu, np. na osiedlu, którego mieszkańcy otrzymali granty na OZE,
  • lub (jeśli miejsca realizacji projektu są rozproszone po różnych dzielnicach miasta) bezpośrednio przed siedzibą beneficjenta (urzędem miasta lub gminy).

Ikona strzałki - pełni funkcję ozdobniczą w tekścieJeśli nie masz możliwości postawienia tablicy w miejscu realizacji projektu (ze względu na ich dużą liczbę, brak zobowiązania grantobiorców do oznaczenia miejsca realizacji, braku bezpiecznej przestrzeni na postawienie takiej tablicy) i będziesz stawiać tablicę przed swoją siedzibąmożesz skorzystać z tzw. wspólnej tablicy (o rozmiarze 240/120 cm), jeśli realizujesz lub będziesz w przyszłości realizować inne projekty, wymagające postawienia tablicy informacyjnej.

Czy trzeba umieścić naklejkę?

W przypadku naklejek do znakowania sprzętu, urządzeń, środków transportu i wyposażenia należy posiłkować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i umiarem. Naklejka ma być widoczna dla ludzi – jej obecność na wyposażeniu "niedostępnym" dla obywateli nie spełnia żadnej roli informacyjnej, dlatego:

Ikona strzałki - pełni funkcję ozdobniczą w tekścieNie musisz oklejać paneli fotowoltaicznych naklejkami informującymi o zakupie ze środków unijnych – celem naklejek jest informowanie, że sprzęt został kupiony z Funduszy Europejskich, jednak jeśli naklejka nie będzie widoczna dla osób postronnych ze względu na miejsce jej umieszczenia, to takie działanie będzie mijać się z celem.


*Informacja o kursie

Kurs euro z 3 lipca 2024 r. na poziomie 4,3 został przyjęty wyłącznie na potrzeby artykułu – wartość każdego projektu powinna być liczona w oparciu o kurs Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia miesiąca poprzedzającego podpisanie umowy o dofinansowanie danego projektu.

Spis treści
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś