Pytania po szkoleniu 02.07.2025r. - Podstawowe zasady realizacji projektów dofinansowanych z FST/EFRR Odnośnik

  • Odpowiedź:
    Filmiki instruktażowe są dostępne pod adresem: https://www.youtube.com/@CST2021_channel/videos.
    Ponadto, filmiki również dostępne pod adresem: strona główna CST w dolnym lewym rogu moduł „Instrukcje użytkownika znajdziesz na stronie https://instrukcje.cst2021.gov.pl 

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

     

  • Odpowiedź

    Tak, po podpisaniu Umowy o dofinansowanie projektu można ponosić wydatki, zaplanowane we Wniosku o dofinansowanie projektu oraz zgodne z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
    Należy pamiętać, że wydatkami kwalifikowalnymi są wydatki poniesione w okresie realizacji projektu wskazanym w umowie o dofinansowanie.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

     

  • Odpowiedź:

    Taryfikator w sprawie zamówień publicznych opublikowano w Wytycznych dotyczących sposobu korygowania nieprawidłowości na lata 2021-2027:
    https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/media/119614/wytyczne_dotyczace_sposobu_korygowania_nieprawidlowosci_na_lata_2021_2027.pdf 

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź:

    ​​​​Przewodnik dla Beneficjenta:
    2.3.5 Zwiększenie dofinansowania:
    Zmiana ta wymaga zgłoszenia oraz uzyskania naszej zgody. Możesz zawnioskować do nas o zwiększenie:
    procentu lub/i kwoty dofinansowania,
    − kosztów kwalifikowalnych i kwoty dofinansowania.
     
    Będziemy analizować możliwość zwiększenia kwoty lub/i procentu dofinansowania między innymi w przypadku, gdy:
    − ponowne szacowanie wartości zamówienia lub/i
    − oferta złożona przez wykonawcę/ów lub/i
    − wartość podpisanej/ych umowy/umów z wykonawcą/ami, przekroczy wysokość wydatków dotyczących danego zamówienia, które zaplanowałeś we wniosku o dofinansowanie.
    Przy zwiększaniu dofinansowania do maksymalnego poziomu możliwego dla danego projektu będziemy uwzględniać w szczególności:
    − ryzyko niezrealizowania inwestycji bez dodatkowego wsparcia finansowego lub początkową fazę realizacji inwestycji,
    − dostępność środków,
    − warunki naboru,
    procent dofinansowania,
    − dopuszczalny procent udziału środków unijnych w publicznych wydatkach kwalifikowanych dla danego działania,
    − wypłatę środków w ramach projektu,
    − ponowne szacowanie wartości zamówienia lub / i oferta złożona przez wykonawcę/ ów, lub / i przeprowadzone zamówienia publiczne,
    − zasady udzielenia pomocy publicznej / pomocy de minimis,
    − stwierdzone nieprawidłowości,
    − limity wydatków wynikające z dokumentów programowych, na przykład z SZOP
    − efektywne wykorzystanie alokacji.
    W celu przeprowadzenia analizy musisz dostarczyć, w szczególności:
    − umowę/y z wykonawcą / aneks/y do umowy/ów z wykonawcą lub
    − informację, że po ponownym szacowaniu wartości zamówienia kwota wydatków zaplanowanych we wniosku o dofinansowanie uległa zmianie oraz że dysponujesz dokumentami, które to potwierdzają, lub
    − informację, że najkorzystniejsza oferta złożona w postępowaniu przetargowym jest inna, niż wartość wydatków wskazanych we wniosku o dofinansowanie oraz że dysponujesz dokumentami, które to potwierdzają
    − formularz zgłaszania zmian
    − opinia ZIT- jeśli dotyczy.
    Wzór formularza zgłaszania zmian zamieszczony jest na stronie internetowej programu FE SL 2021-2027.

    Pamiętaj:
    − zwiększenie dofinansowania nie będzie możliwe dla wydatków objętych pomocą publiczną, jeżeli spowodowałoby naruszenie zasad dotyczących udzielania pomocy. Wyjątek stanowią projekty objęte pomocą publiczną, dla której nie obowiązuje wymóg wywoływania efektu zachęty.

    Dodatkowo będziemy analizować wpływ zwiększenia dofinansowania na punktację jaką projekt otrzymałby w ramach oceny (jeśli dotyczy). Punktacja projektu musi być wyższa od punktacji jaką osiągnął pierwszy projekt niewybrany pierwotnie do dofinansowania.
    Jeśli punktacja będzie równa punktacji jaką osiągnął pierwszy projekt niewybrany pierwotnie do dofinansowania zastosujemy kryteria rozstrzygające.
    W sytuacji pojawienia się wolnych środków w ramach działania, istnieje możliwość zwiększenia kwoty dofinansowania projektu na warunkach określonych przez IZ FE SL.
    ​​​​​​Zwiększone dofinansowanie zostanie przyznane pod warunkiem spełnienia wszystkich powyższych warunków i po uzyskaniu zgody Instytucji Zarządzającej FE SL 2021-2027.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź:​​​​​​

    Wydatki poniesione przed okresem kwalifikowalności, czyli przed datą rozpoczęcia projektu lub poza ustalonym w umowie okresie są uznawane za koszty niekwalifikowalne.
    Beneficjent do końcowego wniosku o płatność ma obowiązek dołączyć oświadczenie dotyczące całkowitej wartości projektu - zgodnie ze wzorem stanowiącym element zasad realizacji FE SL 2021-2027 wraz z dokumentem księgowym potwierdzającym wartość kosztów bezpośrednich (np. podsumowanie z kont, dokument przyjęcia nowego środka trwałego OT).
    Na całkowity koszt projektu składają się wszystkie wydatki poniesione w związku z realizacją danego przedsięwzięcia. W związku z powyższym wskazując koszt całkowity projektu należy ująć wszystkie koszty stanowiące: koszty kwalifikowane (w tym koszty pośrednie), podatek VAT (niezależnie czy jest możliwy do odzyskania, czy nie) oraz wydatki niekwalifikowane.
    Na całkowity koszt projektu składają się między innymi:
    • roboty dodatkowe wynikające z prac kwalifikowalnych,
    • wydatki podlegające limitom, które przekroczyły limit,
    • podatek VAT, niezależnie czy jest on kwalifikowany czy nie,
    • wydatki nierozerwalnie związane z realizacją projektu,
    • inne wydatki niekwalifikowalne dotyczące inwestycji.
     
    Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż w sytuacji kiedy w trakcie realizacji projektu jego wartość całkowita wzrośnie do wysokości 5 mln euro (lub więcej), a VAT w projekcie jest kosztem kwalifikowalnym, w celu zbadania kwalifikowalności podatku od towarów i usług, Beneficjent będzie  zobowiązany do złożenia:
    • oświadczenia o VAT,
    • indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź:
    ​​​​​

    Beneficjent/Realizator Projektu realizujący projekt w ramach FESL 2021-2027, rozliczający wydatki na podstawie faktycznie poniesionych kosztów zgodnie z zapisami Umowy o dofinansowanie projektu, niezależnie od formy prowadzonej księgowości, zobowiązany jest do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dotyczącej realizacji Projektu, umożliwiającej identyfikację poszczególnych operacji księgowych i gospodarczych przeprowadzonych dla wszystkich wydatków w ramach Projektu (zarówno kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych ujętych w rozliczanych wnioskach o płatność). 
    Wszystkie wydatki (w tym wydatki poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie) beneficjent jest zobowiązany ująć w wyodrębnionej ewidencji księgowej lub oznaczyć odpowiednim kodem księgowym lub wyodrębnić zgodnie z zasadami opisanymi w Przewodniku dla beneficjentów pkt. 4.6, pod rygorem uznania niewyodrębnionych wydatków za niekwalifikowalne. Ważne jest, aby ewidencja księgowa miała odzwierciedlenie w polityce rachunkowości. Nie dotyczy to kosztów pośrednich rozliczonych stawką ryczałtową.
    Obowiązek ten ujęto w paragrafie 5 pkt. 5 Umowy o dofinansowanie „Beneficjent zobowiązuje się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej w ramach ewidencji księgowej dotyczącej realizacji projektu w sposób przejrzysty, umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych i wydatków w ramach projektu, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa unijnego i krajowego oraz wytycznymi, pod rygorem uznania niewyodrębnionych wydatków za niekwalifikowalne. Wszystkie wydatki (w tym wydatki poniesione przed podpisaniem umowy) należy wyodrębnić zgodnie z zasadami realizacji FE SL 2021-2027. Niniejszy ustęp nie ma zastosowania do kosztów pośrednich rozliczonych stawką ryczałtową.”

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź:
    Celem kontroli administracyjnej, tj. weryfikacji wniosków o płatność jest sprawdzenie przede wszystkim kwalifikowalności wydatków, czyli stwierdzenie, że zostały one poniesione zgodnie z przepisami prawa, wnioskiem o dofinansowanie, regulacjami umowy, dokumentami programowymi oraz celami FE SL 2021-2027. Weryfikacja dokumentów dotyczy wydatków kwalifikowalnych przedstawionych we wniosku o płatność.
    Weryfikacja wniosków o płatność polega w szczególności na:
    1. weryfikacji formalnej, która pozwala stwierdzić kompletność i prawidłowość wypełnionego wniosku o płatność, pozwalającego IZ FE SL ustalić czy kwota jest należna,
    2. weryfikacji merytorycznej, polegającej na sprawdzeniu czy wszystkie poniesione wydatki kwalifikowalne związane z realizacją projektu, spełniają zasady kwalifikowalności wydatków w ramach FE SL 2021-2027 i zostały poniesione zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi. Oceny tej dokonuje pracownik IZ FE SL w oparciu o:
    − przedstawione, wraz z wnioskiem o płatność w postaci załączników do wniosku dokumenty;
    − wyniki zakończonego procesu kontroli dokumentów związanych z udzieleniem zamówienia w ramach projektu (jeśli dotyczy);
    − zaakceptowane przez IZ FE SL zmiany w zakresie realizacji projektu.
    3. weryfikacji rachunkowej, polegającej na sprawdzeniu poprawności rachunkowej przedstawionych wydatków oraz załączonych dokumentów.
     
    Wydatki niekwalifikowalne mogą mieć wpływ na całkowitą wartość projektu. Kiedy w trakcie realizacji projektu jego wartość całkowita wzrośnie do wysokości 5 mln euro (lub więcej), a VAT w projekcie jest kosztem kwalifikowalnym, w celu zbadania kwalifikowalności podatku od towarów i usług, Beneficjent zobowiązany będzie do złożenia:
    • oświadczenia o VAT,
    • indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

    W zakresie wskaźników:
    Wymagania dotyczące doboru, monitorowania, rozliczania i utrzymania wskaźników opisaliśmy w Instrukcji szacowania, rozliczania i monitorowania wskaźników w projektach realizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 udostępnionych na stronie internetowej programu FE SL 2021-2027 pod każdym naborem oraz w dokumencie Wskaźniki – informacje dla beneficjentów Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (projekty infrastrukturalne – monitorowanie wskaźników na poziomie projektu).
    Beneficjent na etapie aplikacyjnym dokonuje wyboru wskaźników i określa ich wartości we wniosku o dofinansowanie oraz deklaruje, jak będzie je monitorował w trakcie i po zakończeniu projektu (w okresie jego trwałości).
    W przypadku wystąpienia nieznacznych odstępstw od założonej wartości wskaźników (do 5% w produktach i do 20% w rezultatach), które nie wynikają ze zmiany zakresu rzeczowego, zmiana taka nie wymaga akceptacji IZ FE SL i jest zgłaszana na etapie ich osiągnięcia (na podstawie oświadczenia zgodnie ze wzorem dołączonym do Instrukcji szacowania, rozliczania i monitorowania wskaźników w projektach realizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027) i nie powoduje konsekwencji finansowych dla Ciebie.
    Zmiany w zakresie wskaźników są możliwe zgodnie z zapisami rozdziału 2 Przewodnika dla beneficjentów.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź:​​​​​

    Pierwszy Harmonogram płatności powinien być złożony w systemie CST niezwłocznie po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Można samodzielnie wypełnić formularz w systemie CST lub skorzystać z możliwości eksportu danych z Harmonogramu składania wniosków o płatność w systemie LSI. Eksport danych jest możliwy niezależnie od statusu Harmonogramu składania wniosków o płatność w systemie LSI (złożony lub przyjęty).

    Następnie Harmonogram płatności powinien być aktualizowany na wezwanie Instytucji Zarządzającej, aż do momentu złożenia wniosku o płatność końcową. Informacja o kolejnych terminach składania Harmonogramów płatności w systemie CST jest każdorazowo publikowana na stronie programu FE SL 2021-2027.

    Opracowane przez pracowników Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL