Pytania po szkoleniu 18.09.2024 Rozliczanie i kwalifikowalność wydatków FE SL 2021-2027 Odnośnik

  • Odpowiedź

    Standardy dostępności w przypadku projektów do której nie będzie dostępu dla osób postronnych wpisują się w zakres tzw. neutralności produktów, opisanej w wytycznych równościowych w podrozdziale 4.1.3 pkt. 2:

    "W przypadku gdy produkty (usługi) projektu nie mają swoich bezpośrednich użytkowników/użytkowniczek (np. trakcje kolejowe, instalacje elektryczne, linie przesyłowe, automatyczne linie produkcyjne, zbiorniki retencyjne, nowe lub usprawnione procesy technologiczne, niektóre wydatki z pomocy technicznej), dopuszczalne jest uznanie, że mają one charakter neutralny wobec zasady równości szans i niedyskryminacji. Wnioskodawca musi wykazać we wniosku o dofinansowanie projektu, że dostępność nie dotyczy danego produktu (lub usługi). Ostateczna decyzja o uznaniu danego produktu (lub usługi) za neutralny należy do właściwej instytucji, która dokonuje oceny wniosku o dofinansowanie projektu. W przypadku uznania, że dany produkt (lub usługa) jest neutralny, projekt zawierający ten produkt (lub usługę) może być uznany za zgodny z zasadą równości szans i niedyskryminacji. Uznanie neutralności określonych produktów (usług) projektu nie zwalnia jednak beneficjenta ze stosowania standardów dostępności dla realizacji pozostałej części projektu, dla której standardy dostępności mają zastosowanie."


    Opracowane przez Pana Michała Byliniaka

  • Odpowiedź

    Obowiązek przechowywania dokumentów projektowych w perspektywie 2021-2027 zapisano jako 5 lat od 31 grudnia roku w którym dokonano ostatniej płatności na rzecz beneficjenta. W przypadku pomocy publicznej ten okres to 10 lat od udzielenia beneficjentowi pomocy (podpisania umowy o dofinansowanie). W tym okresie instytucje mogą weryfikować tzw. "archiwizację" - realnie będącą okresem przechowywania całości dokumentów projektu.


    Opracowane przez Pana Michała Byliniaka