Podstawowe informacje RPO WSL 2014-2020

7.05.2025

Details

Regionalne Programy Operacyjne

W latach 2014-2020, na bazie doświadczeń z perspektywy 2007-2013, w Polsce utworzono 16 programów regionalnych, które finansowane były z budżetu Unii Europejskiej kwotą 31,2 mld euro. Kazdy program zarządzany był z poziomu poszczególnych regionów (Urzędów Marszałkowskich wojeództw). Dostępne środki służyły zmniejszeniu dysproporcji w rozwoju regionów Unii Europejskiej.

Program Województwa Śląskiego

Największą pulą środków, bo blisko 3,47 mld euro (co stanowi ok. 11% całej alokacji przyznanej na programy regionalne), dysponował Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na tę sumę składały się środki z dwóch funduszy:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
  • Europejskiego Funduszu Społecznego

Środki te pozwoliły na realizację kompleksowych projektów w obszarze nie tylko inwestycji infrstukturalnych, ale również wsparcia kapitału ludzkiego.

Regionalny Program Operacyjny był negocjowany bezpośrednio pomiędzy władzami województwa a Komisją Europejską, a także został poddany szerokim konsultacjom społecznym. W efekcie powstał program skrojony specjalnie pod kątem specyficznych potrzeb województwa śląskiego - wyszczególniono w nim 13 obszarów wsparcia (osi priorytetowych).

Alokacja środków

Zdecydowaną większość środków (bo aż 45%) przeznaczono na 3 obszary:

  • Oś priorytetową  IV. Efektywność energetyczna, OZE i gospodarka niskoemisyjna (ok. 796 mln euro),
  • Oś priotytetową  VI. Transport (ok. 473 mln euro),
  • Oś priorytetowa III. Wzmocnienie konkurencyjności MŚP (ok. 305 mln euro).

Istotną rolę w podziale środków odegrało również wsparcie inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, które zidentyfikowano w obszarach: enetgetyki, medycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Blisko 1/3 alokacji programu, tj. 1,108 mld euro, stanowiły środki dedykowane Zintegrowanym i Regionalnym Inwestycjom Terytorialnym (bazujących na doświadczeniach Programów Rozwoju Subregionów w latach 2007-2013) w czterech subregionach województwa ślaskiego: północnym, centralnym, zachodnim i południowym. Pozawoliło to na odpowiedzenie na potrzeby i problemy poszczególnych subregionów poprzez realizację strategicznych zintegrowanych projektów.

Dodatkowo w puli środków programu 124,7 mln euro stanowiły pieniądze zarezerwowane na wsparcie Obszarów Strategicznej Interwencji, wymagających specjalnych działań, szczególnie w zaresie rewitalizacji infrastukturalno-społecznej. Skorzystały z nich w trybie pozakonkursowym miasta Bytom i Radzionków.

Instytucje

Za program odpowiadał Zarząd Województwa Śląskiego jako Instytucja Zarządzająca, a w realizacji programu brały udział 3 departamenty Urzędu Marszałkowskiego:

  • Rozwoju i Transformacji Regionu,
  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
  • Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ponadto we wdrażanie zaangażowane były Instytucje Pośredniczące:

  • Śląskie Centrum Przedsiębiorczości,
  • Wojewódzki Urząd Pracy.

Efekty realizacji programu

W latach 2014-2020 w ramach programu regionalnego:

  • zrealizowano 7172 projekty,
  • o wartości 22 938 687 878,22 PLN,
  • i dofinansowanych z budżetu UE na kwotę 15 658 777 085,60 PLN.

Niezależnie od tego, z jakiego wsparcia korzystasz, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc