
W maju w ramach projektu "Regiony Rewitalizacji – Śląskie Programy Rewitalizacji 3.0." odbyły się szkolenia z zakresu monitoringu i ewaluacji GPR z uwzględnieniem potrzeb aktualizacji GPR, w trakcie których uczestnicy zgłębili zagadnienia związane zarówno z zasadami efektywnego systemu monitorowania, monitorowania realizacji przedsięwzięć i celów w GPR i ewaluacji procesów rewitalizacji, jak również dowiedzieli się w jaki sposób przeprowadzić ocenę aktualności i stopnia realizacji GPR, jak również poznali metody włączenia mieszkańców i lokalnych interesariuszy w pozyskiwanie danych, monitorowanie i ewaluację.
Odbyło się także szkolenie dedykowane Komitetowi Rewitalizacji, jako jednemu z narzędzi partycypacji w procesie rewitalizacji, gdzie uczestnicy oprócz ogólnych informacji na temat zasad funkcjonowania komitetu, poznali zarówno najlepsze krajowe dobre praktyki w tym obszarze, jak i najczęściej popełniane błędy przy powołaniu najważniejszego ciała sprawującego społeczną kontrolę nad wszystkimi elementami procesu rewitalizacji w gminie.
Z początkiem lipca na szkoleniu „Wsparcie edukacyjne dla liderów lokalnych i wolontariuszy” spotkali się natomiast przedstawiciele samorządów lokalnych oraz środowiska organizacji pozarządowych. Wymienili się doświadczeniami z zakresu, m.in. roli społeczności lokalnej w tym: organizacji pozarządowych, mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców w procesie rewitalizacji. Zgłębili także wiedzę nt. specyfiki aktywizmu lokalnego, sposobów angażowania ludzi wokół wspólnych celów i wartości oraz pozyskiwania lokalnych partnerów do współpracy.

#FunduszeUE #RegionyRewitalizacji #WsparcieJST #FunduszeEuropejskie
