Grafika przedstawia kabel sieciowy na klawiaturze w błękitnej poświacie.

2,5 mld zł na sieci szerokopasmowe – ostatnia edycja konkursu KPO na szybki internet

Go to the portal home page News

17.04.2025

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło czwarty konkurs w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na budowę sieci szerokopasmowego internetu w obszarach tzw. „białych plamach” – czyli tam, gdzie nie ma dostępu do szybkiego internetu i gdzie inwestycje komercyjne były dotąd nieopłacalne.

Kto może złożyć wniosek?

Operatorzy telekomunikacyjni, którzy są gotowi zainwestować w budowę nowoczesnej infrastruktury sieciowej na wskazanych obszarach.

Lista operatorów działających na terenie poszczególnych gmin dostępna jest w raporcie "Polska w zasięgu" dostępnym na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Warunki naboru

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nabór na preferencyjnych warunkach, zdając sobie sprawę, że firmy telekomunikacyjne nie były skore do inwestowania na wskazanych obaszarach na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Aby zwiększyć zainteresowanie warunki realizacji projektów zostały maksymalnie uproszczone, a poziom dofinansowania znacznie podniesiony względem poprzednich edycji konkursu.

  • budżet naboru: 2 500 000 000 zł
  • maksymalna wartość projektu: 40 000 000 zł
  • w konkursie wyznaczono ponad 422 tysiące punktów adresowych, w tym 4152 punkty w województwie śląskim (listę punktów można sprawdzić w specjalnej aplikacji) – głównie z powiatów:
    • cieszyńskiego,
    • raciborskiego,
    • rybnickiego,
    • wodzisławskiego.
  • ocenie będą podlegały wyłącznie te wnioski, które zadeklarują objęciem siecią dostępu nowej generacji (NGA) co najmniej 200 punktów adresowych na wskazanej liście lub o wartości wydatków kwalifikowalnych w wysokości co najmniej 800 000 PLN.
  • inwestycja musi zakończyć się do sierpnia 2026 r.
​​​​​​​​​​​​​​Nabór trwa tylko do 30 kwietnia 2025 r.

Jak mogą pomóc mieszkańcy?

Mieszkańcy wskazanych regionów mogą zgłaszać zapotrzebowanie na internet poprzez formularz dostępny na stronie na stronie: internet.gov.pl.
Taka lista zgłoszeń (lista poprarcia) będzie dla inwestorów istotną informacją o tym, ilu potencjalnych klientów będzie gotowych wykupić uslugę szerokopasmowego internetu na danym terenie, co może przekonać inwestora do wzięcia udziału w konkursie.

Na tej samej stronie można również zgłaszać pustostany, co pozwoli ograniczyć niepotrzebne koszty projektowania dla budynków, w których nikt nie mieszka.

Dlaczego to ważne?

Szybki internet to dziś nie luksus, ale konieczność – warunek rozwoju edukacji, pracy zdalnej, biznesu i usług publicznych.
To może być ostatnia szansa na właczenie Twojego regionu do nowoczesnej infrastruktury!

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Szczegóły konkursu i lista punktów adresowych: