Pytania po szkoleniu 4.10.24 r. - Rozliczanie projektów z FST/EFRR w ramach FE SL 2021-2027 Link
-
Odpowiedź
Zgodnie z sekcją 3.2.1. Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 Zasady konkurencyjności nie stosuje się do zamówień, których wartość szacunkowa nie przekracza kwoty 50 000 zł netto.
Opracowane przez Panią Kingę Powroźnik - pracownika Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL -
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami § 8 punkt 17 umowy o dofinansowanie projektu w przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli(GZM)obowiązek posiadania wyodrębnionego rachunku bankowego nie jest obligatoryjny. Oznacza to, że dla ułatwienia rozliczenia projektu może zostać wyodrębniony rachunek bankowy, ale nie ma takiego obowiązku.
Opracowane przez Panią Edytę Zapała - pracownika Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL -
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami Przewodnika dla beneficjentów:
Jeśli projekt ma łączny koszt do 5 mln euro i nie jest objęty zasadami pomocy publicznej, to podatek VAT będzie wydatkiem kwalifikowanym, zgodnie z brzmieniem art. 64 ustęp 1 lit. c) pkt (i) Rozporządzenia ogólnego oraz podrozdziału 3.5 Wytycznych kwalifikowalności. Nie będziemy zatem dokonywać analizy możliwości odzyskania podatku VAT, korzystając z uprawnienia wynikającego z przepisu prawa unijnego. Niemniej na Tobie będzie spoczywało ryzyko nieprawidłowego kwalifikowania podatku w oparciu o przepisy krajowe, które zobowiązany jesteś przestrzegać (m.in. Ustawa o finansach publicznych, Ustawa o podatku od towarów i usług). IZ dopuszcza zatem sytuację, że uznasz, iż w projekcie o łącznym koszcie do 5 mln euro, podatek VAT będzie niekwalifikowany.
Opracowane przez Panią Edytę Zapała - pracownika Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL