Pytania dotyczące naboru nr FESL.01.01-IZ.01-033/23 dla działania FESL.01.01 B+R organizacje badawcze Link

  • Odpowiedź

    Nabór dla Działania 1.1. B+R – organizacje badawcze jest ogłoszony dla projektów realizowanych na terenie województwa śląskiego, jednakże beneficjent nie musi mieć siedziby na terenie województwa śląskiego.

    Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż projekt powinien spełnić kryterium formalne specyficzne pn.: „Pozytywna opinia przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury badawczej”, a co za tym idzie  powinien być zaopiniowany pozytywnie przez Ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego oraz Ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach i w trybie określonym w Umowie Partnerstwa. 

  • Odpowiedź

    Złożenie wniosku w ramach konkursu nr FESL.01.01-IZ.01-033/23 nie wyklucza możliwości złożenia wniosku do innego konkursu ogłoszonego równolegle. Na etapie wnioskowania o dofinansowanie nie będziemy weryfikować, czy wniosek jest procedowany w ramach innego konkursu.

    Po wyborze projektu do dofinansowania, podpisując umowę beneficjent musi oświadczyć, że w przypadku projektu nie następuje nakładanie się pomocy przyznanej z funduszy strukturalnych, programów Unii Europejskiej ani krajowych środków publicznych – paragraf 5 ust. 6 umowy. Wzór umowy o dofinansowanie jest załącznikiem do Regulaminu wyboru projektów.

    Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z Regulaminem wyboru projektów dla konkursu nr FESL.01.01-IZ.01-033/23 wnioskodawca może wycofać wniosek o dofinansowanie na każdym etapie oceny.

  • Odpowiedź

    Link do ogłoszenia identyfikacji widnieje na stronie www.ris.slaskie.pl a dokładnie https://ris.slaskie.pl/czytaj/nabor_fiszek_projektowych_w_programie_fundusze_europejskie_dla_slaskiego_2021_2027_w_ramach_interwencji_dotyczacej_rozwoju_infrastruktury_organizacji_badawczych.

    Znajduje się tam również wzór fiszki projektowej oraz opis procedury identyfikacji przedsięwzięć na poziomie regionalnym.

  • Odpowiedź

    Na ten moment nie przewiduje się kolejnej identyfikacji. Natomiast gdyby do niej doszło, to ogłoszenie dostępne będzie również na stronie www.ris.slaskie.pl.

  • Odpowiedź

    Tak, przepisy o pomocy publicznej mają zastosowanie wyłącznie do przedsiębiorstw, czyli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu unijnego prawa konkurencji. Oznacza to, że także w dziedzinie badań, rozwoju i innowacji pomoc wystąpi tylko wtedy, gdy finansowana ze środków publicznych działalność będzie miała charakter gospodarczy.
    Zastosowanie znajdą tu wszystkie ogólne zasady kwalifikowania danego podmiotu jako przedsiębiorstwa.

    Szczegółowe zapisy dotyczące przedsiębiorstwa i działalności gospodarczej znajdują się w Zawiadomieniu Komisji w sprawie pojęcia pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

  • Odpowiedź

    Tak, intensywność pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowalnych zgodnie z artykułem 26 ust. 5 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

  • Odpowiedź

    Zgodnie z zapisami zawartymi w Przewodniku dla Beneficjentów w przypadku projektów objętych zasadami pomocy publicznej wydatki pośrednie muszą być zgodne z warunkami wynikającymi z właściwych przepisów stanowiących podstawę udzielenia pomocy publicznej. Jeśli warunki wynikające z ww. przepisów z zakresu pomocy publicznej nie przewidują kwalifikowania kosztów pośrednich, mogą być one kwalifikowalne i rozliczane metodami uproszczonymi jedynie w ramach pomocy de minimis, w ramach dostępnego limitu.

  • Odpowiedź

    Tak, jako koszty pośrednie. Przewodnik dla Beneficjentów FE SL 2021-2027 w części 8.2. przedstawia zamknięty katalog kosztów pośrednich.

    Dodatkowe informacje na temat promocji projektu znajdują się w ww. Przewodniku dla Beneficjentów w części 1.7. Promowanie projektów.

  • Odpowiedź

    Nie ma limitów dotyczących ilości składanych wniosków.

    Należy jednak pamiętać, że zgodnie z zapisami SZOP oraz załącznika nr 4 do regulaminu pn. Kryteria oceny projektu: „Projekt służy realizacji agendy badawczej, której zakres jest zgodny z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, w tym obszarami badawczymi zidentyfikowanymi w ramach Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania i został zaopiniowany przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego oraz ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach i w trybie określonym w Umowie Partnerstwa.

    Opiniowanie projektów prowadzone na zasadach ustalonych w Kontakcie Programowym dla Województwa Śląskiego.(…)”

  • Odpowiedź

    Nie ma określonej maksymalnej wartości pojedynczego projektu.

    Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie jest podana w ogłoszeniu naboru.

  • Odpowiedź

    Tak, wnioskodawca musi posiadać pozytywną opinię ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego oraz ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach i w trybie określonym w Umowie Partnerstwa  zgodnie w zapisami SZOP oraz kryteriami wyboru projektów. 

    Link do ogłoszenia identyfikacji fiszek widnieje na stronie www.ris.slaskie.pl

    a dokładnie na stronie Regionalnej Platformy i Obserwatorium Innowacji Województwa Śląskiego. Znajdziesz tam również wzór fiszki projektowej oraz opis procedury identyfikacji przedsięwzięć na poziomie regionalnym.

  • Odpowiedź

    Tak, jest możliwe złożenie wniosku obejmującego wyłącznie zakup aparatury i /lub urządzeń laboratoryjnych, jeżeli jest to uzasadnione i wystarczające do osiągnięcia celów projektu.