Pytania po szkoleniu 11.12.24 r. - Rozliczanie projektów z FST/EFRR w ramach FE SL 2021-2027 Link

  • Odpowiedź

    Koszty pośrednie są wyliczane od wskazanych kosztów bezpośrednich według stawki ryczałtowej zaplanowanej we wniosku o dofinansowanie projektu. IZ FE SL nie weryfikuje dokumentów związanych z rozliczanymi kosztami pośrednimi wykazanymi we wniosku o płatność.
    Stosując koszty pośrednie w projekcie, beneficjent nie przedstawia dowodów księgowych lub równoważnych dokumentów księgowych, a także nie prowadzi wyodrębnionej ewidencji w systemach księgowych dla tych wydatków. Dokumenty na te wydatki nie podlegają ocenie na etapie kontroli administracyjnej.

    Jaka jest data końcowa ponoszenia wydatków pośrednich w projekcie? Czy jest to data zapłaty za ostatnią fakturę płaconą w ramach kosztów bezpośrednich?
    Wydatki należy ponosić zgodnie z terminami określonymi we wniosku o dofinansowanie oraz zgodnie z umową o dofinansowanie projektu. Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie projektu „zakończenie realizacji projektu” to data poniesienia ostatniego wydatku kwalifikowalnego w projekcie określona we wniosku o dofinansowanie.

    W jakim terminie zwracamy niewykorzystaną w ciągu 6 miesięcy zaliczkę? Czy jest to 14 dni od upłynięcia tych 6 miesięcy?
    Zaliczkę należy zwrócić w terminie do 14 dni od upływu 6 miesięcy od daty wypłaty zaliczki.
    Za terminowe rozliczenia zaliczki rozumie się złożenie wniosku o płatność rozliczającego zaliczkę w terminie do 14 dniu od upływu 6 miesięcy od daty wypłaty zaliczki oraz dokonanie zwrotu niewydatkowanej zaliczki w terminie do 14 dni od upływu 6 miesięcy od daty wypłaty zaliczki.

    Po złożeniu wniosku w systemie CST 2021 należy niezwłocznie złożyć pismo informujące o złożeniu wniosku w CST2021 za pośrednictwem platformy ePUAP/e-Doręczenia. Pismo musi być opatrzone podpisem elektronicznym albo podpisem profilem zaufanym. Przykładowy wzór pisma stanowi element zasad realizacji FE SL 2021-2027.
    Należy pamiętać, iż datą złożenia wniosku rozliczającego zaliczkę jest data wpływu pisma. Jeśli pismo nie zostanie złożone w terminie do 7 dni od daty złożenia wniosku w CST2021 taki wniosek może zostać przez nas anulowany.

    W projekcie grantowym, aby wnioskować o zaliczkę należy dostarczyć wykaz podpisanych umów z grantobiorcami na najbliższe 6 miesięcy. W jakim terminie i jakiej formie należy dostarczyć ten wykaz?
    Zgodnie z przewodnikiem dla beneficjentów zaliczka może być wypłacona, wtedy kiedy beneficjent udokumentuje zobowiązania wobec wykonawców tj.:
    • przedstawi podpisaną umowę/y z wykonawcą/ami tej części zakresu realizacji projektu, którego dotyczy wniosek o zaliczkę lub/i
    • przedstawi podpisaną umowę/y z wykonawcą całego zakresu realizacji projektu. W takim przypadku należy złożyć również harmonogram realizacji tych robót. Harmonogram musi wskazywać na następujące dane:
    - wartości robót w podziale na poszczególne miesiące,
    - rodzaj poszczególnych kosztów kwalifikowalnych,
    - ilość poszczególnych rodzajów kosztów kwalifikowalnych, lub/i
    • przedstawi fakturę/inny dokument o równoważnej wartości dowodowej wskazujący na zobowiązania dotyczące kosztów kwalifikowalnych wobec wykonawcy/ów.

    Zgodnie z częścią III procedury grantowej w zakresie działań wdrażanych przez DFR w ramach FE SL 2021-2027 w przypadku wnioskowania o zaliczkę na granty należy przedstawić wykaz umów z grantobiorcami, na które wnioskowana jest zaliczka, z którego wynikają kwoty wydatków kwalifikowalnych zaplanowanych na najbliższe sześć miesięcy. Taki dokument należy każdorazowo złożyć jako załącznik do wniosku o zaliczkę. Beneficjent składa wniosek o zaliczkę, niezależnie od wniosku o płatność pośrednią, w razie potrzeby, zgodnie z zasadami wnioskowania o zaliczkę.

    Opracowane przez Panią Annę Szczurek - pracownika Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL

  • Odpowiedź

    1. Zgodnie z zapisami Przewodnika dla Beneficjentów FE SL 2021-2027:
    • jeśli masz możliwość odzyskania podatku vat do 2% włącznie to podatek Vat:
    - będzie kwalifikowalny w całości (dla beneficjentów, którzy stosują art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług)
    - będzie niekwalifikowalny w wysokości 20% (dla beneficjentów, którzy nie stosują art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług)
    • jeśli masz możliwość odzyskać podatek VAT powyżej 2% do 20% (włącznie), to podatek VAT kwalifikowany będzie według stałych wartości procentowych tzn. 80% podatku VAT uznamy jako kwalifikowalne w projekcie, a 20% będzie niekwalifikowane. Wartości procentowe będą niezmienne i będą niezależne od rzeczywistego rozliczenia z urzędem skarbowym;
    • jeśli masz możliwość odzyskać podatek VAT powyżej 20%, to wartość wydatków kwalifikowalnych tytułem podatku VAT będzie zgodna z rzeczywistą wartością określoną na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.”

    Opracowane przez Panią Annę Szczurek - pracownika Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UMWSL