Gmach Muzeum Górnośląskiego, który przejdzie modernizację z Funduszy Europejskich

Ruszyła modernizacja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Go to the portal home page News

24.06.2026

Projekt strategiczny „Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” wchodzi w decydującą fazę. W głównym gmachu muzeum rozpoczęły się już pierwsze prace. Wartość projektu to ponad 27 mln zł, z czego prawie 16 mln zł stanowi wkład z Funduszy Europejskich dla Śląskiego.

Zakres prac modernizacyjnych

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zmienia się, by zachwycać. Prace remontowe obejmą:

  • modernizację elewacji, podcieni, wejścia głównego i klatki schodowej,
  • częściową termomodernizację dachu,
  • przywrócenie antresoli i świetlików w sali ekspozycyjnej na 4. piętrze,
  • wymianę stolarki okiennej,
  • wymianę i modernizację instalacji w budynku, rozbudowę wentylacji i klimatyzacji,
  • montaż podnośnika z poziomu 4. na antresolę,
  • adaptację i wyposażenie przestrzeni pod nowe wystawy,
  • opracowanie i wykonanie nowych wystaw stałych (z wuwzględnieniem zasad dostępności) – archeologicznej, etnograficznej, trzeciej części wystawy przyrodniczej "Miasto".
Prezentacja projektu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Prezentacja projektu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu


​​​​​Efekty modernizacji

Planowana modernizacja przyczyni się do rozszerzenia, unowocześnienia, zwiększenia dostępności bazy kulturalno-edukacyjnej muzeum oraz przystosowania jej do obowiązujących norm i standardów, w szczególności w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Nowe wystawy stworzą warunki do utworzenia nowej oferty muzealnej opartej na potencjale dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, poprzez:

  • wspieranie inicjatyw związanych z ochroną i promocją unikalnych walorów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego,
  • promocję kultury i tradycji regionalnych i dziedzictwa regionalnego,
  • szerzenie wiedzy o przyrodzie regionu,
  • szerzenie wiedzy o zwyczajach, kulturze i języku reginu,
  • rozszerzenie tematyki lekcji muzealnych i spotkań temtycznych,
  • przekazywanie wiedzy podczas organizowanych warsztatów i eventów,
  • stworzenie przestrzeni do spotkań i integracji różnych grup mieszkańców.

Otwarcie Muzuem Górnośląskiego w Bytomiu po modernizacji planowane jest na maj 2028 r.

Szczegółowe informacje o projekcie

Tablica informacyjna inwestycji "Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu"
Tablica informacyjna inwestycji "Modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu"