Pytania dotyczące naboru 133/24 z działania 7.7. Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej Link

  • Odpowiedź

    Po stronie Wnioskodawcy jest zapewnienie trwałości inwestycji w infrastrukturę objętej cross-financingiem – 5 lat od daty płatności końcowej. Należy więc we wniosku wskazać, iż forma władania nieruchomością zabezpiecza również okres trwałości.

  • Odpowiedź

    Jako wkład własny można wnosić świadczenia wyłącznie dla dzieci będących uczestnikami projektu.

  • Odpowiedź

    Możliwe jest wsparcie rodziny biologicznej w celu powrotu dziecka (zatrudnienie asystenta rodziny jest możliwe wyłącznie w przypadku miast na prawach powiatu lub gdy partnerem w projekcie jest odpowiednia gmina- finansowanie wynagrodzenia asystenta jest kwalifikowalne w wymiarze, jaki odpowiada jego pracy z rodzicami dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, w celu ich powrotu do rodziny).

  • Odpowiedź

    Można, przy czym należy rozróżnić czy będzie to uczestnik (który, czy też będzie brał udział w szkoleniu), czy personel projektu (który będzie pobierał za to wynagrodzenie).

  • Odpowiedź

    Formami wsparcia (w tym w postaci mieszkań treningowych lub wspomaganych) mogą zostać objęci podopieczni przebywający lub opuszczający rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą. Za instytucjonalną pieczę zastępczą uznaje się placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1426, z późn. zm.). Zgodnie z Regulaminem naboru nie mogą być wspierane dzieci i młodzież przebywające w innych instytucjach całodobowych, takich jak, np.: dom pomocy społecznej, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę, specjalny ośrodek wychowawczy, hospicjum stacjonarne, oddział medycyny paliatywnej, areszt śledczy, schronisko dla nieletnich, zakład karny, zakład poprawczy, okręgowy ośrodek wychowawczy.

  • Odpowiedź

    Może on świadczyć m.in. usługi polegające na wspieraniu osób przebywających w mieszkaniach treningowych oraz świadczyć inne formy wsparcia dla osoby będącej w procesie usamodzielniania. Należy jednak pamiętać, iż charakter udzielanego przez pracownika socjalnego wsparcia musi wykraczać poza jego podstawowy zakres obowiązków wynikający z zapisów Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

  • Odpowiedź

    Jeżeli celem projektu jest utworzenie rodzinnego domu dziecka to co do zasady taka forma wsparcia powinna być realizowana w trakcie projektu oraz okresie trwałości wynikającej z cross-financingu. Niemniej jednak możliwe są zmiany na poziomie, który spowoduje, iż zostaną osiągnięte główne założenia projektowe, a pierwotne cele dla Działania nie zostaną naruszone.

  • Odpowiedź

    Tworząc w ramach projektu mieszkanie treningowe można uzyskać dofinansowanie na prace adaptacyjne, remontowe ( w ramach cross-financingu) oraz zwrot wydatków związanych z pobytem uczestnika w mieszkaniu np. koszty mediów, zatrudnienie specjalistów realizujących wsparcie w postaci treningów itp.

  • Odpowiedź

    Uczestnik projektu, który korzysta ze wsparcia w ramach projektu realizowanego przez ROPS może być uczestnikiem projektu w przedmiotowym naborze, jednak nie może jednocześnie korzystać z tożsamych form wsparcia realizowanych w tych projektach. Przed przystąpieniem do określonej formy wsparcia powinien złożyć stosowne Oświadczenie potwierdzające, iż nie korzysta już z takich form w ramach projektu realizowanego przez ROPS.

  • Odpowiedź

    Istnieje możliwość organizacji wyjazdów poza województwo śląskie jednak Wnioskodawca planując wyjazdy dla rodzin powinien przede wszystkim kierować się racjonalnością oraz potrzebą grupy, którą planuje objąć taką formą wsparcia. Należy pamiętać, iż opis wydatku powinien zawierać szczegółowe informacje zawierające plan wyjazdu , zaplanowane atrakcje oraz korzyści z niego wynikające. Wydatek powinien zawierać szczegółową metodologię poszczególnych składowych.

  • Odpowiedź

    TAK, jeżeli będą one wykorzystywane do działań związanych z projektem.

  • Odpowiedź

    Standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027 regulują tylko ten obszar, który podlega interwencji – to znaczy dotyczą produktów, będących przedmiotem projektu. Dlatego, jeśli dokonuje się adaptacji /remontów mieszkania – mieszkanie to musi zostać wyremontowane w taki sposób, aby spełniać standard architektoniczny. Niedostępność budynku nie wyklucza możliwości przeprowadzenia inwestycji służącej poprawie jego dostępności. Należy jednak pamiętać, że brak pełnej dostępności budynku nie może prowadzić do sytuacji, w której osoba ze względu na specjalne potrzeby nie będzie mogła skorzystać ze wsparcia projektowego.

  • Odpowiedź

    Zaświadczenie składa Wnioskodawca, czyli powiat/miasto na prawach powiatu – dopiero przed podpisaniem umowy.

  • Odpowiedź

    TAK, zakup narzędzi (testów psychologicznych) jest kwalifikowalny, jeżeli będą one wykorzystywane do działań związanych z projektem. Zakupione narzędzia mogą być wykorzystywane przez już zatrudnioną kadrę (która będzie udzielała wsparcia uczestnikom projektu), jak i nowo zatrudnionych specjalistów.

  • Odpowiedź

    Przede wszystkim należy pamiętać, iż zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027 wsparcie w ramach projektu nie może spowodować:
    a) zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług w formie mieszkań przez beneficjenta oraz
    b) zastąpienia środkami projektu dotychczasowego finansowania usług ze środków innych niż europejskie.Dlatego w przypadku obejmowania wsparciem osób już zamieszkujących możliwe do sfinansowania jest wyłącznie wsparcie dotychczas nierealizowane.

  • Odpowiedź

    Instytucja Organizująca Nabór nie opracowała katalogu możliwych do poniesienia wydatków w tym zakresie. Należy zatem kierować się potrzebami, zaplanowanym wsparciem oraz stanem mieszkania. Należy przy tym pamiętać, że zakup wyposażenia, co do zasady, objęty jest limitem cross-financingu. Wyjątek stanowią okoliczności wskazane w Podrozdziale 2.4 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków– w przypadku ich spełnienia, poniesione wydatki na wyposażenie są kwalifikowalne poza limitem cross-financingu. Adaptacja pomieszczeń natomiast zawsze będzie stanowiła cross-financing.

  • Odpowiedź

    W projekcie nie można finansować wynagrodzenia rodzin zawodowych.

  • Odpowiedź

    Wsparcie zawsze powinno wynikać z przeprowadzonej analizy potrzeb. Możliwe jest objęcie diagnozą wszystkich dzieci w pieczy, jeżeli nie była ona dla nich przeprowadzana lub jest nieaktualna. Jeżeli dzieci posiadają aktualną diagnozę, może ona w ramach projektu zostać pogłębiona (np. o opinię dodatkowych specjalistów).

  • Odpowiedź

    Wkładem własnym w projekcie mogą być świadczenia wypłacane na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Świadczenia muszą być związane wyłącznie z rodzinną pieczą zastępczą oraz usamodzielnianiem wychowanków pieczy zastępczej. Ponadto wkładem własnym mogą być np. sale wykorzystywane do działań projektowych (jednak należy pamiętać, iż nie mogły być one wcześniej remontowane/adaptowane w ramach środków unijnych), opłaty za media, praca wolontariuszy.

  • Odpowiedź

    W przypadku przedmiotowego naboru mamy do czynienia z trwałością wynikającą z cross-financingu, a więc trwałością inwestycji, co oznacza, że weryfikowane będzie czy nadal inwestycja stanowi mieszkanie treningowe. Nie będzie weryfikowany standard usług w nim świadczonych.

  • Odpowiedź

    W ramach przedmiotowego naboru nie jest obligatoryjne przeprowadzenie szkoleń w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i uwzględniania specyficznych potrzeb osób narażonych na dyskryminację ze względu na cechy prawnie chronione dla kadry merytorycznej realizującej wsparcie dla uczestnika projektu. Niemniej jednak w przypadku zidentyfikowania takiej potrzeby można zrealizować tego typu działania w projekcie.

  • Odpowiedź

    Standardy dostępności dla polityki spójności 2021-2027 regulują tylko ten obszar, który podlega interwencji – to znaczy dotyczą produktów, będących przedmiotem projektu. Dlatego, jeśli dokonuje się adaptacji /remontów mieszkania – mieszkanie to musi zostać wyremontowane w taki sposób, aby spełniać standard architektoniczny. Niedostępność budynku nie wyklucza możliwości przeprowadzenia inwestycji służącej poprawie jego dostępności. Należy jednak pamiętać, że brak pełnej dostępności budynku nie może prowadzić do sytuacji, w której osoba ze względu na specjalne potrzeby nie będzie mogła skorzystać ze wsparcia projektowego.

  • Odpowiedź

    Prawo jazdy kategorii B może być dopuszczalną formą wsparcia pod warunkiem odpowiedniego uzasadnienia takiego wydatku w projekcie, tzn. wyraźnego zaznaczenia, że będzie on poniesiony w związku ze wsparciem procesu usamodzielniania (nie w kontekście zawodowym) młodych osób opuszczających pieczę zastępczą, zwiększenia mobilności tych osób oraz wzmocnienia ich pewności siebie. Niedopuszczalne są wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy innych kategorii, które ewidentnie kojarzą się z ich wykorzystaniem w celach zawodowych, np. C,D, CE i inne.

  • Odpowiedź

    Wszystkie wydatki wykazywane w projekcie muszą być związane z jego realizacją. Dlatego nie jest możliwe finansowanie remontu pomieszczeń, w których nie będzie odbywało się wsparcie projektowe.

  • Odpowiedź

    Tak. Taki wydatek może stanowić (wyłącznie) wkład własny do projektu. Kategoria kosztu: „Wsparcie finansowe udzielone grantobiorcom i uczestnikom projektu” będzie odpowiednią dla przedmiotowego wydatku.

  • Odpowiedź

    Wnioskodawcą w ramach naboru musi być podmiot posiadający osobowość prawną, a więc powiat lub miasto na prawach powiatu. Natomiast, jako podmiot realizujący projekt może zostać wskazana jednostka organizacyjna wnioskodawcy realizująca zadania organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.

  • Odpowiedź

    W sytuacji, kiedy w projekcie realizowane są działania informujące o rodzinnej pieczy zastępczej i promujące ideę rodzicielstwa zastępczego, jednak same szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych odbywają się poza projektem, nie ma konieczności wykazywania rezultatu w postaci liczby przeszkolonych kandydatów/utworzonych rodzin. Jeżeli jednak przedmiotowe szkolenia finansowane jest w ramach projektu należy wykazać przeszkolonych kandydatów w ramach wskaźnika.

  • Odpowiedź

    Tak. Wskaźnik odnosi się wyłącznie do dzieci i młodzieży, które opuściły opiekę instytucjonalną. Natomiast typ 5 projektu nie odnosi się wyłącznie do dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej- w ramach tego typu projektu mogą być również realizowane formy wsparcia dedykowane dzieciom przebywających w różnych formach opieki (zarówno instytucjonalnej jak i rodzinnej) stąd przyporządkowano wskaźnik zarówno do 4, jak i 5 typu projekt.

  • Odpowiedź

    W ramach naboru w typie nr 5 jest możliwość zatrudnienia lub zwiększenia liczby godzin finansowanych w ramach projektu dla osób zatrudnionych do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi w rodzinach zastępczych, jeżeli nie stanowi to zastąpienia finansowania tego typu wsparcia realizowanego do tej pory przez organizatora (lub wsparcia, które organizator ma obowiązek zapewnić zgodnie z ustawą).

  • Odpowiedź

    Zatrudniając personel projektu i finansując jego wynagrodzenie ze środków projektowych data rozpoczęcia jego zatrudnienia nie powinna być wcześniejsza niż data rozpoczęcia realizacji projektu.

  • Odpowiedź

    Beneficjent jest zobowiązany do utrzymania, objętej limitem cross-financingu, inwestycji w infrastrukturę. W przedmiotowym naborze trwałość będzie polegała przede wszystkim na utrzymaniu niezmiennego charakteru mieszkań treningowych i wspomaganych, w których sfinansowano prace remontowe/adaptacyjne.

  • Odpowiedź

    Można sfinansować wizytę lub konsultację u psychiatry w celu postawienia diagnozy, wskazania kierunku leczenia natomiast nie można finansować samego leczenia ani terapii. Nie jest też możliwe wykupienie ze środków projektowych pakietów medycznych dla zawodowych rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

  • Odpowiedź

    Tak w typie 5 można kierować wsparcie do dzieci i młodzieży przebywającej zarówno w rodzinnej, jak i instytucjonalnej pieczy zastępczej.

  • Odpowiedź

    Każdorazowo należy rozpatrywać wydatek w kontekście racjonalności kosztu, a także zapisówWytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027(Podrozdział 2.4 Cross – financing). Doposażenie mieszkań treningowych w meble wykonywane na wymiar będzie stanowić wydatek w ramach cross-financingu. Natomiast wWytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027(Podrozdział 2.4 Cross – financing, punkt 6 c) zostały wskazane wyjątki kwalifikowania wydatków poza cross-financingiem i w oparciu o nie należy podjąć decyzję o zakwalifikowaniu wydatku (lub nie) do kategorii limitowanej.

    W przypadku uznania wydatku, jako wyjątek (wynikający w Wytycznych) - w uzasadnieniu wydatku należy wskazać przesłankę na podstawie której podjęto decyzję o niezakwalifikowaniu go jako cross – financing, przy czym w odniesieniu do przesłanki: „zakup będzie najbardziej opłacalną opcją” wymagane jest przedstawienie odpowiednich danych/szacunków/kalkulacji.

    odp. z dnia 16.07.2024 r.

  • Odpowiedź

    Beneficjent jest zobowiązany do utrzymania trwałości, objętej limitem cross-financingu, zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie. W przedmiotowym naborze trwałość będzie polegała przede wszystkim na utrzymaniu niezmiennego charakteru mieszkań treningowych i wspomaganych, w których sfinansowano prace remontowe/adaptacyjne. Trwałość musi być zachowana przez okres 5 lat lub 3 lat w przypadku MŚP od daty płatności końcowej na rzecz Beneficjenta.

    W przedmiotowym naborze nie ma konieczności zachowania trwałości usług społecznych.

  • Odpowiedź

    Zgodnie z zapisami Regulaminu w przypadku tworzenia mieszkań treningowych/wspomaganych , liczba miejsc nie może przekraczać 3 osób , chyba że większa liczba miejsc wynika z faktu bycia rodziną w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej , a pokoje w takim mieszkaniu powinny być 1-osobowe. Wnioskodawca planując utworzenie mieszkania treningowego lub wspomaganego ma obowiązek stosowania standardów wynikających zarówno z ww. rozporządzenia, jak i Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027.

  • Odpowiedź

    Prowadzenia kart pracy nie jest wymagane. Beneficjent powinien dokumentować fakt świadczenia pracy w projekcie przez personel, zgodnie ze swoimi regulacjami.

  • Odpowiedź

    W przedmiotowym naborze nie ma konieczności zachowania trwałości usług społecznych i tym samym trwałości wynikającej z zatrudnienia psychologa czy też koordynatora pieczy zastępczej. W celu potwierdzenia zrealizowania wskaźnika rezultatu wystarczające będzie wskazane oświadczenie.

  • Odpowiedź

    W przypadku takich działań należy wybrać grupę: Osoby pełniące funkcję/kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka lub prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz członkowie ich rodzin. Ważne jest również, aby osoby, które będą zamieszkiwały wzaadaptowanymmieszkaniu były uczestnikami projektu.

  • Odpowiedź

    Przede wszystkim należy pamiętać, iż wszystkie działania podejmowane w projekcie muszą wynikać z realnych potrzeb, a więc dostosowanie mieszkania powinno wynikać np. z faktu, iż identyfikuje się rodziny, które nie podejmują roli rodziny zastępczej, ze względu na brak odpowiednich warunków mieszkaniowych lub mogłyby podjąć się opieki nad większą liczbą dzieci, gdyby te warunki im się poprawiły. Po drugie- wykonywane w projekcie remonty muszą służyć uczestnikom projektu, a więc osoby, które zamieszkają w remontowanym lokalu muszą zdążyć otrzymać również inne wsparcie w projekcie (jeśli będzie to nowa rodzina zastępcza musi ona ukończyć kurs i rozpocząć sprawowanie pieczy). Nie określiliśmy natomiast (tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań treningowych), jak długo rodzina ta musi zamieszkiwać w lokalu, w trakcie trwania projektu. W związku z tym, iż mieszkanie musi być przeznaczone dla uczestników projektu należy wykazać wskaźniki, zgodnie z ich definicjami wykazanymi w załączniki nr 2 do Regulaminu wyboru projektów. Jeśli projekt miałby być rozliczany kwotami ryczałtowymi zalecamy sformułowanie wskaźnika własnego rozliczającego przeprowadzoną adaptację.

    W zakresie kosztów utrzymania lokalu w okresie realizacji projektu- nie będzie to wydatek kwalifikowalny. Należy w tym zakresie stosować zapisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy.

  • Odpowiedź

    Przedmiotowe zaświadczenia dotyczą każdej umowy podpisywanej w ramach naboru i muszą odnosić się do wnioskodawcy (powiatu/miasta na prawach powiatu) oraz ewentualnych partnerów. Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne, nie może być starsze niż 1 miesiąc na dzień jego złożenia w ION, a zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach, nie starsze niż 3 miesiące na dzień jego złożenia w ION. Dokumenty te składane są przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.

  • Odpowiedź

    Do wniosku o dofinansowanie nie należy dołączać upoważnień.